Borxhi amerikan, 16 trilionë dollarë

Departamenti amerikan i Thesarit konfirmon se borxhi kombëtar për herë të parë ka tejkaluar 16 trilionë dollarë. Kjo është e barabartë me 50 mijë dollarë borxh për çdo burrë, grua dhe fëmijë në Shtetet e Bashkuara, bën të ditur VOA.

Zyrtarët thanë se më vonë këtë vit vlera e borxhit ka të ngjarë të arrijë në 16.4 trilionë dollarë që është kufiri maksimal i borxhit. Dhe nëse ligjvënësit nuk e miratojnë legjislacionin e ri për të rritur kufirin e borxhit, Amerika nuk do të jetë në gjendje për të marrë hua për të paguar faturat e saj./voa/kohaislame

Artikulli paraprakKosova prodhon kuadro në shpërputhje me nevojat e tregut të punës
Artikulli tjetërKonkurrentët e lusin Volkswagenin të mos e shtojë prodhimin