BioNTech rrit qëllimin e prodhimit të vaksinave në doza 2.5B

 

Kapaciteti i prodhimit u azhurnua nga 2.3B për 2021, thotë BioNTech

BioNTech tha të martën se synimi i saj i prodhimit të vaksinave koronavirus do të jetë 2.5 miliardë doza për 2021, nga 2.3 miliardë.

Takimet po mbahen me prodhuesit dhe furnizuesit e vaksinave për të zgjeruar zinxhirin e furnizimit për të rritur kapacitetin prodhues, tha kompania në një deklaratë.

“Marrëveshja e shpërndarjes së 1.4 miliard vaksinave për 2021 është bërë deri më tani dhe 200 milion prej tyre ishin dorëzuar tashmë,” tha ajo.

BioNTech dhe partneri i saj me bazë në SHBA, Pfizer, pritet të shohin të ardhura prej 9.8 miliardë € (11.5 miliardë dollarë) në 2021.

Firma gjithashtu tha se fitimi neto në tremujorin e fundit të vitit 2020 ishte 366.9 milion € me rritjen e shitjeve të vaksinave COVID-19.

Vaksina Pfizer-BioNTech u zhvillua nga Ozlem Tureci dhe Ugur Sahin, një çift që janë fëmijë të emigrantëve turq në Gjermani.

Artikulli paraprakLondra rifiton kryesimin në Global Cities Index
Artikulli tjetërA është ende i mundur planifikimi pa të dhëna për klimën?