Beteja e buxhetit të BE -së po afrohet, ndërsa ekonomia del nga kriza

Qeveritë evropiane kanë shpenzuar dorën e parë, pavarësisht rritjes së borxhit publik, për të parandaluar që pandemia e koronavirusit të shkaktojë fatkeqësi ekonomike.

 

Tani, Bashkimi Evropian përballet me thirrje për të liruar rregullat e tij buxhetore për të lejuar që bujaria të vazhdojë, por tema është e ndjeshme për shumë shtete anëtare.

Komisioni Evropian, ekzekutivi i BE -së që mbikëqyr buxhetet e 27 vendeve, po bën çmos për të parandaluar një grindje politike që mund të përhapet në fushatën zgjedhore të këtij muaji në Gjermani.

“Do të jetë një betejë e madhe politike. Pyetja është, kur e fillojmë betejën?” tha një zyrtar i BE -së në kushte anonimiteti.

Ministrat e financave të BE -së po takohen të Premten dhe të Shtunën dhe do ta diskutojnë këtë temë në bisedimet në kështjellën skenike Brdo në Slloveni.

Në zemër të çështjes është pakti i stabilitetit dhe rritjes i BE -së, një sërë rregullash për shpenzimet buxhetore që lidhin shtetet anëtare – të paktën në letër – me borxhin publik prej vetëm 60 përqind të prodhimit të brendshëm bruto. Deficitet vjetore duhet të qëndrojnë nën tre përqind.

Por pragu është thyer nga shumë vende dhe disa shtete anëtare i kërkuan komisionit të propozojë mënyra për t’i sjellë rregullat më afër realitetit edhe para pandemisë.

– Borxh i madh –

Në 19 shtetet që përdorin monedhën e vetme euro, borxhi mesatar pritet të arrijë në 102 përqind të PBB -së në fund të vitit.

Më alarmante, Franca dhe Belgjika kanë thelluar anëtarësimin e tyre në klubin me borxhe të mëdha me male borxhi që pritet të rriten në 120 përqind të PBB-së.

Kjo i afrohet niveleve të lotimit të syve të parë në Greqi (200 përqind) dhe Itali (160 përqind).

Por një zbatim i rreptë i paktit buxhetor do të çonte në një reduktim brutal të investimeve publike për këto vende, me rrezikun e zhytjes së të gjithë Evropës përsëri në recesion dhe rindezjen e ditëve të errëta të krizës së borxhit të eurozonës.

Të heqësh qafe plotësisht rregullin 60 për qind është e pamundur, por ajo që ministrat do të fillojnë të diskutojnë është mundësia e lehtësimit se sa agresive një qeveri duhet të shkurtojë shpenzimet për të pakësuar grumbullin e borxhit.

Kjo mund të jetë politikisht shpërthyese. Në shumicën e vendeve, shpenzimet më të mëdha janë në programet sociale me pensionet që i hapin vrimën më të madhe në buxhet. Shkurtimi i borxhit do të thotë të kafshosh pensionet e votuesve.

Por vendet më të pasura, të udhëhequra nga Gjermania, besojnë se është koha që partnerët e tyre të zvogëlojnë programet e mirëqenies që datojnë që nga epoka e pas Luftës së Dytë Botërore. Ata duan që evropianët të mbështeten më pak në shtetin dhe më shumë në punësimin dhe sektorin privat për jetesën e tyre.

– ‘Ka një mënyrë’ –

Argumentet u lanë mënjanë gjatë pandemisë, kur rregullat e buxhetit u pezulluan në mënyrë që vendet të kalonin rrugën e tyre nga një katastrofë e afërt.

Por tani blloku po kthehet në rritje, duke ringjallur debatin.

Si një kompromis i mundshëm, disa po kërkojnë të përjashtojnë investimet në tranzicionin e gjelbër të Evropës nga llogaritjet, ose të kërkojnë të sigurojnë shpenzime të lidhura me pandeminë nga borxhet e tjera.

Kjo qasje më e butë dhe pro-rritjes mbështetet nga Komisioneri për Çështjet e Ekonomisë Paolo Gentiloni, me mbështetjen e Bankës Qendrore Evropiane, Francës dhe vendeve jugore më borxhe.

“Ekziston një mënyrë për të pasur një konsolidim progresiv të financave publike dhe në të njëjtën kohë të investoni për të ardhmen,” tha një burim i ministrisë franceze të financave.

Në kampin e kundërt janë të ashtuquajturit “kursimtarë”, të tillë si Gjermania, Hollanda dhe Austria, që duan një kthim të shpejtë në rregullat e buxhetit.

“Ne kemi parë që rregullat evropiane tashmë lejojnë shumë fleksibilitet,” tha të hënën ministri gjerman i financave Olaf Scholz, kandidati kryesor për të pasuar kancelaren Angela Merkel.

Disa shpresojnë të heqin nxehtësinë nga beteja. Krahasuar me krizën e borxhit të eurozonës, e cila gati e torpedoi monedhën e vetme, BE shfaqi më shumë solidaritet në pandeminë, me planin e saj të rimëkëmbjes prej 750 miliardë eurosh të financuar nga një borxh i përbashkët.

“Të gjithë kanë mësuar nga krizat e mëparshme. Edhe nëse disa janë më kursimtare se të tjerat, pozicionet e sotme janë më të nuancuara,” tha një diplomat evropian.

Artikulli paraprak4 aftësi të rëndësishme që duhet t’ia shtoni CV-së suaj
Artikulli tjetër20 qytetet europiane me rritjen më të shpejtë të popullsisë; Tirana në vend të tretë