Analizë/ Çfarë ndodhi me tregun e kriptomonedhave që ra në mënyrë alarmante gjatë fundjavës

Bitcoin u zhyt së bashku me kriptovalutat e tjera të shtunën, në një tjetër tregues ndaj rrezikut që përfshin tregjet financiare.

Monedha më e madhe digjitale ra deri në 42,296 dollarë përpara se të rikuperonte një pjesë të rënies. Ajo po tregtohej me rreth 48,300 dollarë që nga ora 10:31 e mëngjesit në Nju Jork të shtunën, një rënie prej rreth 10%. Moendha tani ka rënë më shumë se 20% nga niveli më i lartë i të gjitha kohërave prej më shumë se 69,000 dollarësh më 10 nëntor.

Ethereum, monedha e dytë më e madhe, ra deri në 17.4% përpara se të zvogëlojë rënien në rreth 4%. Sektori i përgjithshëm i kriptove ka rënë me rreth një të pestën e vlerës së tij, duke rënë në 2.2 trilion dollarë, sipas gjurmuesit CoinGecko.

Nuk është e padëgjuar që kriptovalutat, të cilat tregtohen 24/7, të luhaten egërsisht gjatë fundjavave. Kjo është për shkak të disa faktorëve, duke përfshirë vëllimet më të ulëta të tregtimit dhe një strukturë tregu që përbëhet nga qindra pika këmbimi valutor të shkëputura që në fakt janë ishujt e tyre të likuiditetit.

 

“Si zakonisht, meqenëse tregtarët e kriptove përdorin levën e tyre, kjo rezulton në urdhra shitjesh dhe likuidime,” tha Antoni Trenchev, bashkëthemelues i huadhënësit të kriptove Nexo. “Ne duhet të gjejmë mbështetje rreth 40,000 dollarë deri në 42,000 dollarë dhe më pas të kthehemi në radhë për një ngritje të madhe në fundvit. Nëse kjo nuk qëndron,  mund të rishikojmë uljet e korrikut nga 30,000 deri në 35,000 dollarë.”

Lëkundjet në kriptovaluta vijnë në mes të një periudhe të paqëndrueshme për tregjet financiare. Inflacioni i lartë po i detyron bankat qendrore të shtrëngojnë politikën monetare, duke kërcënuar të reduktojnë shtysën e fortë të likuiditetit që u ngriti vlerën shumë aseteve.

“Rënia ka të ngjarë të jetë pjesërisht teknike, e përkeqësuar nga tregu i derivateve dhe jo e ndihmuar nga momenti i rënies pas stoqeve, të cilat patën një rritje të lartë të premten, me të cilat Bitcoin ka qenë i lidhur pozitivisht,” shkroi Katie Stockton, themeluese dhe partnere menaxhuese e Fairlead Strategies, një firmë e pavarur kërkimore e fokusuar në analizën teknike.

Varianti omicron i koronavirusit ka çuar gjithashtu në panik për shqetësimet se çfarë mund të nënkuptojë rihapja ekonomike globale.

Stoqet globale janë ulur më shumë se 4% nga një rekord në nëntor gjithashtu.

Bloomberg 

Artikulli paraprakRritja e çmimit të energjisë elektrike, mbyllet gjiganti malazez pas 50 vitesh punë, 500 punëtorë mbesin pa punë
Artikulli tjetërKostoja e Ndërtimit rritet për 15.2%, në krahasim me vitin e kaluar