90% e Bitcoin është e minuar

Edhe pse për një kohë të shkurtër arriti mbi 50,000 dollarë të dielën, çmimi i Bitcoin u tërhoq në fillim të javës.

Kriptomonedha më e madhe për nga vlera e tregut po tregtohet me rreth 47,358 dollarë që nga e hëna pasdite, sipas Coin Metrics.

Kriptovalutat e tjera kryesore janë gjithashtu në rënie, duke përfshirë etheriumin, kriptomonedhën e dytë më të madhe. Ether aktualisht tregtohet me rreth 3,813 dollarë.

Së bashku me lëvizjen e çmimeve, këto janë pesë gjëra të rëndësishme që ndodhën në hapësirën e kriptomonedhës javën e kaluar.

  1. Drejtuesit e Crypto-s dëshmuan para Kongresit

Të mërkurën, drejtuesit e industrisë së kriptove dëshmuan para Komitetit të Shërbimeve Financiare të Dhomës së Përfaqësuesve.

Seanca u thirr nga udhëheqësja e komitetit, Maxine Waters, në një përpjekje për të kuptuar më mirë asetet e kriptove dhe për të diskutuar rregulloret e mundshme.

“Për shkak të fazës së tyre të sapolindur të zhvillimit dhe teknologjisë unike themelore, aktivet digjitale që tregtohen në bursa janë thelbësisht të ndryshme nga tregjet tradicionale financiare”, tha në dëshminë e saj Alesia Haas, shefe financiare e Coinbase. “Si rezultat, regjimet ekzistuese rregullatore shpesh nuk e akomodojnë këtë teknologji të re”.

Diskutimi ishte përgjithësisht pozitiv, tha pas seancës, shefi ekzekutiv i rrethit të stablecoin USDC, Jeremy Allaire.

  1. Kickstarter tha se po kalon në blockchain

Gjithashtu të Mërkurën, Kickstarter njoftoi planet për të krijuar një version të decentralizuar të platformës së tij të financimit të njerëzve.

“Ne po mbështesim zhvillimin e një protokolli me burim të hapur që në thelb do të krijojë një version të decentralizuar të funksionalitetit kryesor të Kickstarter,” shkroi kompania në një postim në blog. “Kjo do të jetojë në një blockchain publik dhe do të jetë e disponueshme për bashkëpunëtorët, kontribuuesit e pavarur dhe madje edhe konkurrentët e Kickstarter, nga e gjithë bota për t’u ndërtuar, lidhur ose përdorur.”

Protokolli i ri nuk ka ende një emër, por Kickstarter planifikon të zhvendosë faqen e tij në protokoll në vitin 2022, raportoi Bloomberg.

  1. 90% e furnizimit total të Bitcoin është minuar

Që nga mëngjesi i së hënës, 90% e furnizimit total të Bitcoin prej 21 milionë është minuar, sipas të dhënave nga Blockchain.com.

Por, pjesa e mbetur nuk pritet të minohet deri në shkurt 2140. Deri atëherë, minatorët mund të vazhdojnë të fitojnë Bitcoin.

Bitcoin funksionon në një model të provës së punës, që do të thotë se minatorët duhet të konkurrojnë për të zgjidhur probleme komplekse matematikore për të vërtetuar transaksionet. Nuk është një proces i lehtë – arritja në 90% mori 12 vjet.

CNBC 

Artikulli paraprak“Google Year in Search 2021”, çfarë kërkuan njerëzit nëpër botë në vitin 2021 në Google
Artikulli tjetërVazhdon rritja e tregtisë me pakicë