Volkswagen po shkurton mijëra vende pune: jo arsye pandemike

Fabrika e madhe gjermane e makinave Volkswagen ka njoftuar një plan për të eleminuar vendet e punës pa numra të saktë, por mund të mbulojë 5,000 vende pune deri në fund të 2023, si pjesë e uljeve të kostove që do të financonin kalimin në prodhimin e makinave elektrike.

Volkswagen pret që “rreth 900 punonjës” të zgjedhin pensionin e parakohshëm në afat të shkurtër.

Midis 2,000 dhe 4,000 njerëz do të largohen nga kompania si pjesë e një përfundimi gradual të punësimit, raporton AFP.

Këto pushime nga puna duhet të ulin kostot e një grupi që kërkon të bëjë një kalim të shtrenjtë në modelet elektrike dhe automjetet autonome në një periudhë afatgjatë.

Ambicia për të prodhuar makina elektrike

Ky plan i ri për heqjen e vendeve të punës vjen pas njoftimit në 2019 të heqjes së 7,000 vendeve të punës që lidhen me markën kryesore brenda grupit.

VW kohët e fundit njoftoi se dëshiron të arrijë një pjesë elektrike të shitjeve të saj në Evropë deri në 70 përqind deri në vitin 2020.

Pronari i Grupit VW Herbert Diess nuk e fsheh ambicien e tij për t’iu afruar suksesit të Tesla-s, prodhuesi numër një në botën e makinave elektrike.

Strategjia në prodhimin e automjeteve elektrike do të paraqitet në konferencën ditore të energjisë të hënën.

Ekspertët e krahasojnë atë me Battery day, një mbledhje e madhe vjetore e organizuar nga Elon Musk, pronari i Tesla-s. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakLlojet e papunësis
Artikulli tjetërMALI I ZI NË KËRKIM TË NAFTËS