Varianti i Redmi Note 9 5G mund të filloj së shpejti në Kinë: A do të ketë ai MediaTek chipset?

Redmi Note 9 5G është vërejtur në faqet kineze të certifikimit, duke lënë të kuptohet se do të lansohet së shpejti. Note 9 5G mund të ketë një MediaTek chipset .
Pikat kryesore
  • Redmi Note 9 5G sapo ka kaluar certifikimin në Kinë.
  • Xiaomi mund të ofrojë një karikues të shpejtë prej 22.5W në modelin 5G.
  • Note 9 5G mund të përdorë çipin MediaTek Dimension 800.

Xiaomi filloi serinë Redmi Note 9 Pro në Indi disa javë më parë dhe si gjithmonë, këto janë disa nga vlerat më të mira të telefonit me parat që mund të blini tani në Indi. Sidoqoftë, ndryshe nga më parë, India ishte e para që mori këto telefona të rinj dhe Xiaomi nuk i lançoi në tregun e saj vendas kinez. Sapo filluan të përhapen dyshimet, u ngritën zëra që Xiaomi është duke bërë një variant 5G të telefonit në Kinë prandaj ka vonesa në lançim. Tani duket se Xiaomi po përgatitet të lëshojë telefonin në këto tregje.

Një raport i fundit nga Gizmochina sugjeron që Redmi Note 9 5G i është nënshtruar certifikimit në Kinë. Certifikimi nuk tregon specifikimet e telefonit ende, por ekziston një karikues tjetër që gjithashtu ka kaluar të njëjtin proces. Lista përmend një karikues të shpejtë 22.5W për pajisjen. Prandaj, kur telefoni të lëshohet në Kinë, ai do të vijë me një sistem të ri të ngarkimit të shpejtë 22.5W. Në të kundërt, Redmi Note 9 Pro në Indi do të ketë vetëm një karikues 18W.

Ndërsa specifikimet e Redmi Note 9 5G janë ende nën përfundime, duket se Xiaomi mund të mbështetej në MediaTek Dimensity serinë 5G. Me shumë mundësi, Xiaomi mund të përdorë çipin e Dimension 800 5G për modelin Redmi Note 9 5G, duke pasur parasysh që Snapdragon 765 mund të rrisë koston e pajisjes. Më parë, Xiaomi përdori çipin MediaTek Helio G90T në Redmi Note 8 Pro.

Redmi Note 9 Pro dhe Note 9 Pro Max mbështeten në çipin Snapdragon 720G dhe ky është një çip vetëm 4G. Këto pajisje ishin të destinuara për tregjet jashtë Kinës, ku 5G akoma nuk ka arritur në skenën globale. Në Kinë, Xiaomi dëshiron të konvertojë të gjithë formacionin e saj në 5G dhe kjo do të thotë se këto modele Pro nuk do ta arrijnë standardin e njëjtë, pavarësisht se janë telefona të shkëlqyeshëm.

Më parë, thashethemet sugjeruan që Xiaomi do të ndalojë shitjen e Redmi K30 4G në Kinë dhe në vend të kësaj, të nisë një model tjetër në atë gamë çmimesh me mbështetje për 5G. Redmi Note 9 5G është menduar të jetë nën këtë model, duke ofruar zgjidhje 5G për të gjithë.

Artikulli paraprakNjohja e ndjenjave të njerëzve dhe empatia: ylli i pestë që duhet kuptuar nga nëntë yjet e suksesit
Artikulli tjetërSi të zgjidhni VPN-in e duhur tani që po punoni nga shtëpia