Si të zgjidhni VPN-in e duhur tani që po punoni nga shtëpia

VPN image

Udhëzuesi juaj për privatësinë në internet në ambientin tuaj larg zyrës.


Është gati e përfunduar. Ju keni shndërruar një cep të shtëpisë tuaj në zyrën tuaj të re mbrojtëse nga koronavirus si zyre të shtëpisë, ju keni zgjedhur karrigen e përsosur rrotulluese ergonomike dhe ndriçimin parandalues të tendosjes së syve, dhe tani keni vendosur të rrisni privatësinë e internetit në shtëpinë tuaj – në mënyrë efektive tani të vendin tuaj të punës – me një rrjet privat të palëkundur virtual.

Nëse jeni duke kërkuar për një VPN që do të mbrojë aktivitetin e ndjeshëm të punës nga ofruesit e shërbimit të keq të internetit, do t’ju ndihmojë të shmangni faqet e internetit që fshijnë të dhënat, ose një që do t’ju lejojë të shikoni katalogë Netflix nga vende të ndryshme – ka dhjetëra VPN për të zgjedhur nga, shpesh me etiketa të çmimeve të pjerrëta, të gjitha pretendojnë të jenë më të mirat.

Ja se si të gjeni VPN-in e duhur për t’iu përshtatur hapësirës tuaj të veçantë të punës dhe të shmangni çmimin shumë të lartë.


Merr garancinë

Një garanci e kthimit të parave 30-ditore – në vend se një provë falas shtatë-ditore – është gjëja e parë që dëshironi të kërkoni nëse jeni i ri për VPN. Një qasje me maturi në lidhje me politikat për rimbursim bën që të shmanget mundësia për zgjedhjen e gabuar. Ju gjithashtu do të dëshironi të provoni shfrytëzimin e shërbimit në periudha të ndryshme të javës për t’u siguruar që shpejtësitë dhe fleksibiliteti i tij i përmbushin pritjet tuaja. Kjo është arsyeja pse vlerësimet tona për VPN janë të shpejta në theksimin se cilat shërbime i ofrojnë ato.

Sidoqoftë, kujdes. Disa VPN ofrojnë politika të rimbursimit paraprakisht, vetëm për të ofruar mbështetje të kufizuar ose aspak shërbim kur përpiqeni të merrni paratë tuaja mbrapa. Ne ju rekomandojmë të kontrolloni për mbështetjen 24/7 në chat dhe duke dërguar disa email-a testues. Ne kemi marrë në konsideratë shërbimin ndaj klientit dhe përgjegjshmërinë për të gjitha rekomandimet tona VPN.

Për të hyrë më shumë në detaje rreth mënyrës sesi vërejmë një shërbim cilësor VPN, mund të shikoni edhe vlerësimet tona.

Sa pajisje ju nevojitet të lidhni?

Në faqen e blerjes së ndonjë faqe interneti të VPN-së, ka të ngjarë të shihni një numër dhe fjalët “lidhje e njëhershme “. Kjo do të thotë është numri i pajisjeve që mund të keni lidhur në VPN njëkohësisht në një kohë të caktuar. Nëse ju dhe familja juaj secili jeni duke përdorur një laptop, një tabletë dhe një telefon – dhe dëshironi që të gjithë të përdorin të njëjtin VPN – do të duhet të siguroheni që shërbimi që ju zgjidhni të jetë fleksibil me numrin e pajisjeve që ai mbështet.

Secili VPN ofron një numër të ndryshëm të lidhjeve të njëkohshme. Për shembull, ndërsa udhëheqësi konkurrues i industrisë ExpressVPN ofron pesë lidhje të njëkohshme, Surfshark-i-ardhur ofron lidhje të pakufizuara. Secila prej tyre ka një sërë karakteristikash të ndryshme, të cilat ia vlen të peshoni varësisht prej nevojave tuaja dhe portofolit.

Po kështu, nëse përdorni një telefon për të menaxhuar ndonjë nga punët tuaja, do të dëshironi të siguroheni që VPN që po përdorni ka një aplikacion mobil që funksionon mirë e që është i kompatibil me telefonin tuaj. Nëse nuk keni përdorur kurrë një VPN në telefonin tuaj, mos u shqetësoni: është aq e thjeshtë sa instalimi i pothuajse çdo aplikacioni tjetër.

Nëse jeni duke kërkuar të qëndroni të sigurt ndërsa kaloni më shumë kohë argëtimi në shtëpi, mbani një vëmendje për VPN që ofrojnë mbështetje të konzollës së lojrave.

Injoroni premtimet boshe

Disa VPN vendosin në mënyrë mashtruese veten e tyre si një zgjidhje kundër malware dhe viruseve – dhe ka një numër të mashtrimeve në internet të lidhura me koronavirus këtu atje, gjithashtu – por ka disa gjëra që një VPN thjesht nuk mund t’ju mbrojë.

Nëse jeni i ri në këtë teknologji, ju ndihmon të mendoni për VPN-in si një automjet. Vozitja nëpër internet me VPN-në më të mirë të bërë ndonjëherë do të ishte si vozitja nëpër një rrugë dytësore me jo shume trafik në një Honda Accord të argjent 10-vjet të vjetër , me dritare sportive të errësuara, me tabela që automatikisht përputhen me cilindo vend ku po kaloni, në të cilin fshehtësisht është i paketuar një motor 376 kub, 6.2-litër Supercharged Hemi V-8.

Do të ishit të jo të dyshimtë, anonim dhe mjaftueshëm të shpejt sa t’i ndërroni edhe pamjen automjetit. Por është akoma vetëm një automjet – nuk mund të të ndalojë të drejtosh në vende të rrezikshme. VPN gjithashtu mbron privatësinë tuaj gjatë tranzitit nga një vend në tjetrin, por kur të arrini në faqen e internetit tuaj të destinacionit, varet nga ju të qëndroni të sigurt.

Hapni një email me phishing? Keni shkarkuar një dokument të ngarkuar me malware? Goditur nga një keylogger i parainstaluar? VPN nuk mund të ju ndihmoj këtu.

Ngarkimi dhe shkarkimi i dokumenteve të punës mund të paraqesë gjithashtu një pikë të cenueshmërisë së mundshme. Sigurohuni që jeni duke përdorur një shërbim të transferimit të dokumenteve me karakteristika të ngurta të sigurisë për të shkëmbyer informacione të ndjeshme nga distanca.

Flamuj të kuq: VPN Falas dhe më shumë

 Ka disa flamuj të kuq të ndotur që lehtësisht mund të mbajmë vëmendjen gjatë blerjeve me VPN.

Flamuri më i madh i kuq është një VPN falas. Nuk ka diçka të tillë si një drekë falas. Mbajtja e pajisjeve dhe ekspertizës së nevojshme për rrjete të mëdha VPN nuk është e lirë. Si një klient VPN, ju ose paguani për një shërbim premium me parat tuaja, ose paguani për shërbime falas me të dhënat tuaja të përdorimit kur ato mblidhen nga ofruesi VPN falas dhe bëhen pazare me reklamues ose aktorë të këqij.

Rishtaz në gusht të vitit 2019, 90% e aplikacioneve u shënjuan si potencialisht të pasigurt në hetimin e Top10VPN për VPN-të e lirë që ende paraqesin një rrezik privatësie për përdoruesit. VPN-të e lira gjithashtu mund t’ju lënë të hapni malware instalime të qeta, të shfaqinbreshëri reklamash dhe brutalisht të ngadalsojnë shpejtësinë e internetit.

Kur merrni parasysh VPN-të për telefona, është mirë të vëzhgoni numrin e autorizimeve që cfarëdo VPN aplikacioni kërkon. Vetëm për shkak se një aplikacion virtual i rrjetit privat po mbron shfletimin tuaj celular nga sytë e çmendur, nuk do të thotë se duhet të zbrazë të dhënat tuaja ose të kontrollojë sistemin tuaj operativ. Pra, para se të besoni një VPN që ka shumë vlerësime e miliona instalime në Google Play Store, dijeni që ekziston një listë e dyshimtë e VPN-ve në Android që rrëmbejnë më shumë autorizime nga sa i nevojiten, duke e vënë në rrezik intimitetin tuaj.

Gjithashtu mbani në mend se ka disa shërbime atje që e quajnë veten VPN, por në të vërtetë janë shërbime proxy të bazuara në shfletues, një kafshë krejtësisht tjetër.

Aty ku VPN-të e desktopit dhe mobile mbrojnë anonimitetin e të gjithë pajisjes tuaj – të gjithë aktivitetin në internet në shfletuesit tuaj, aplikacionet për shpërdarjen e dokumenteve dhe email klientët  – proxies me bazë shfletuesi thjesht anonimojnë atë që ndodh në shfletuesin tuaj. Ata janë më pak të sigurt dhe më pak privat, por shumë më të shpejt.

Për fund

Sido që të jetë prioriteti juaj, tani keni marrë katër hapa të thjeshtë për ta marrë atë si duhet: Sigurohuni që të mund të merrni një rimbursim, të dini se sa pajisje keni nevojë, mos lejoni që një VPN t’ju premtojë hënën dhe mos i besoni kurrë një oferte që është falas.

Një vend i mirë për të filluar kërkimin tuaj është lista jonë e VPN-ve më të mira në vitin 2020.

/cnet/

Artikulli paraprakVarianti i Redmi Note 9 5G mund të filloj së shpejti në Kinë: A do të ketë ai MediaTek chipset?
Artikulli tjetërNë Kanada, një milion njerëz mbeten të papunë