Turqia ta rrisë vëllimin tregtar me Arabinë Saudite deri në 20 miliardë dollarë

Ministri i Ekonomisë Zafer Çallajan pati takime në Arabinë Saudite.

Ministri Zafer Çallajan i cili shkoi në Xhide i shoqëruar nga 100 afaristë, mbajti një fjalim në Forumin e Biznesit Turqi-Arabi Saudite.

Pas forumit ai bëri deklarata për kanalin televiziv TRT Haber ku tha se Turqia do ta rrisë edhe më shumë vëllimin tregtar me Arabinë Saudite.

Duke vënë në dukje se vëllimi tregtar me Arabinë Saudite është rritur në përmasa që nuk mund të krahasohen me të kaluarën, Ministri Çallajan tha se megjithatë kjo nuk është e mjaftueshme dhe shtoi: “Për 5 vitet e ardhshme ne synojmë që vëllimin tregtar me Arabinë Saudite ta rrisim deri në 20 miliardë dollarë”.

Ai i dha një këshillë të rëndësishme edhe sipërmarrësve turq me veprimtari në Arabi Saudite të cilëve u tha: “Në vitet e ardhshme kompanitë turke duhet ta shfrytëzojnë mirë tregun e ndërtimit me vlerë 1 milionë dollarë në Arabinë Saudite”.

Ministri turk i Ekonomisë gjithashtu bëri të ditur se ata duke u takuar me biznesmenët turq dhe sauditë një herë në gjashtë muaj do të kërkojnë rrugët për shtimin e mëtejshëm të bashkëpunimit./trt/kohaislame.com

Artikulli paraprakCilësia e produkteve vendore
Artikulli tjetërEmiri i Katarit blen gjashtë ishuj grek