Turqi: Shitjet me pakicë arrijnë në 311 miliardë dollarë

Në Turqi vitin e kaluar sektori i shitjeve me pakicë është rritur 3.9 për qind.

Presidenti i kompanisë “Deloitte”, kompania lidere e Industrisë së Konsumit në Turqi, Ëzgyr Jallta në një prononcim tha se në vitin 2013 në tregun global të shitjeve me pakicë u shënua 2.2 për qind rritje dhe u realizuan 6.6 trilionë dollarë shitje.

Ndërsa në tregun e shitjeve me pakicë në Turqi u rrit me 3.9 për qind dhe arriti në 311 miliardë dollarë.

Presidenti i “Deltoitte”, Jallta u shpreh se ndër 250 kompanitë e shitjeve globale me pakicë Turqia llogaritet në listën e markave “BIM” dhe shtoi se në periudhën në vazhdim Turqia do të jetë pjesë e listës së markave “Migros” dhe “LCW”./trt/kohaislame

Artikulli paraprakNë rritje numri i bagëtive në Gorë, banorët po i kthehen traditës
Artikulli tjetër“Hallalli” hap dyert e prodhimeve nga Maqedonia në Irak