Turqi, norma vjetore e inflacionit në vitin 2017 ishte 11,92 për qind

ANKARA (AA) – Norma vjetore e inflacionit në Turqi në dhjetor 2017 arriti në 11.92 për qind, njoftoi Enti Statistikor Turk (TurkStat) të mërkurën, raporton Anadolu Agency (AA).

Në dhjetor të vitit 2017 është regjistruar rënie e inflacionit nga 12,98 sa ishte në nëntor.

Çmimet e konsumit në dhjetor regjistruan një ndryshim prej 0.69 për qind, sipas TurkStat. Rritje më të lartë mujore dhe vjetore ka shënuar transporti me 1.69 për qind, ose 18.24 për qind.

Sipas TurkStat, inflacioni në dhjetor 2016 ishte 8.63 për qind.

Artikulli paraprakEksportet turke të 2017-s rriten me 10,22% në krahasim me vitin 2016
Artikulli tjetërQatar Petroleum merr të gjitha eksportet e naftës në Katar