Trafiku në aeroportet evropiane në nivelin ’95-ës, reziston Stambolli

Trafiku i udhëtarëve në aeroportet evropiane ra me 70.4 përqind në vitin 2020 për shkak të pandemisë COVID-19 dhe u kthye në nivelin e vitit 1995, sipas të dhënave nga organizata e sektorit.

Aeroportet e kontinentit të vjetër kishin 728 milion pasagjerë vitin e kaluar, krahasuar me 2.4 miliardë në vitin 2019, deklaroi Bordi Ndërkombëtar i Aeroportit (ACI Europe), raporton AFP.

“Aeroportet evropiane janë kthyer në nivelin e trafikut nga 1995, asnjë sektor i vetëm nuk mund të përballojë një goditje të tillë,” tha drejtori i përgjithshëm i organizatës, Olivier Jankovec.

Ai u bëri thirrje qeverive të sigurojnë ndihmë shtesë për shkak të një rënie edhe më të keqe të trafikut në javët e fundit.

Aeroportet më të prekura në BE

Më të prekurit janë aeroportet e Bashkimit Evropian, me një rënie të trafikut prej 73 përqind.

Vendet jashtë BE, por brenda ACI Europe, rezistuan relativisht më mirë, me një rënie prej 61.9 përqind, të udhëhequr nga Rusia dhe Turqia, më pak të prekura nga kufizimet e udhëtimit.

Kishte një shqetësim në renditjen e aeroporteve kryesore tranzit të kontinentit sipas numrit të pasagjerëve: Londër-Heathrow, Paris-Charles-de-Gaulle, Amsterdam-Schiphol dhe Frankfurt, katër kryqëzimet e para në 2019 u zhdukën nga Top 5 lista në favor të Stambollit, i cili kërceu nga i pesti në vendin e parë.

Një tjetër aeroport turk, “Sabiha Gocken” në Stamboll, është në vendin e dytë, i ndjekur nga tre aeroportet kryesore të Moskës – Sheremetyevo, Domodedovo dhe Vnukovo. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakSalesforce i thotë lamtumirë ditës së punës tradicionale
Artikulli tjetërApple teston një mënyrë të re për të zhbllokuar iPhone me maskë në fytyrë