Stamboll – Zeybekçi apel investitorëve arabo-sauditë

Ministri i Ekonomisë, Nihat Zejbekçi (Nihat Zeybekçi) i ka ftuar biznesmenët arabo-sauditë të investojnë në Turqi, vendi me rritjen më të shpejtë në Evropë.

Në Stamboll është mbajtur Forumi i Biznesit dhe Investimeve Turqi-Arabi Saudite.

Në forum është theksuar se të dyja vendet kanë potenciale të rëndësishme për investime të përbashkëta në sektorë të ndryshëm, si: petrokimi, ndërtim, turizëm dhe bujqësi.

Në fjalën e tij drejtuar forumit ministri Zejbekçi kërkoi nga biznesmenët turq dhe arabo-saduit që të zënë më shumë vend në ekonomitë respektive.

Artikulli paraprakErdogan bën thirrje për rritjen e tregtisë mes vendeve myslimane
Artikulli tjetërJa cilat makina shiten më shumë në Maqedoni