Si dështoi ministri Çeku ta manipulonte tenderin miliardësh Kosova C

Sipas një kopjeje të aktgjykimit të OKB-së të publikuar të hënën, ministri i atëkohshëm i energjisë, Ethem Çeku, dhe zëvendësshefi i UNMK-ut, Steven Schook, do të pranonin ryshfet si pjesë e marrëveshjes së termocentralit.

Një skandal tjetër sapo është bërë i ditur, pasi një ish zyrtar i lartë amerikan në UNMIK, u shtyp aq keq nga shefat e tij, sa mbet i papunë si të ishte thjesht një qytetar i Kosovës. A e dini pse i ndodhi kjo një amerikani?
Ai kishte arritur të vinte në lëvizje një mekanizëm hetimi për të parandaluar korrupsionin më të madh, që pritej të ndodhte në historinë e Kosovës.
Ishte koha kur po përfolej me bujë për ndërtimin e një termocentrali gjigand, prej 2 mijë megavatesh, sa tri herë kapacitetet ekzistuese të dy termocentraleve aktuale, Kosova A dhe Kosova B. Kuptohej sa më të mëdha termocentralet, më të mëdha do të ishin përqindjet dhe sa më të mëdha përqindjet, xhirollogaritë do të ishin më të trasha.
Dy apo tre miliardë euro të supozuara për t’u investuar mund të çonin, me vetëm 10 për qind zhvatje, në krijimin e një pasurie marramendëse prej qindra miliona eurosh, ndërsa për më të vegjlit në vetëm disa dhjetëra miliona euro. E gjitha mund të duket si një ëndërr, por e vërteta është më e trishto. Kështu në Kosovë ndërtuan pasurinë marramendëse shumë biznesmen dhe politikan./BS/kohaislame

Artikulli paraprakREGJISTRIMI I BUJQËSISË NIS NË JANAR 2013
Artikulli tjetërRritja ekonomike: Shqipëria do ta kalojë Serbinë