Shtatë nga dhjetë njerëzit më të pasur të botës janë nga fusha e teknologjisë

Shtatë nga dhjetë biznesmenët kryesorë në listën e 500 njerëzve më të pasur në botë janë nga fusha e teknologjisë.

Sipas të dhënave të Indeksit të Miliarderëve të Bloombergut, themeluesi i Amazon, Jeff Bezos është në krye të listës.

Pasuria e Bezos, e cila ishte 110 miliardë dollarë në dhjetor 2019, është rritur ndjeshëm gjatë pandemisë COVID-19, duke arritur në 187 miliardë dollarë.

Drejtori i përgjithshëm i Teslas, Elon Musk zë vendin e dytë, duke tejkaluar Bill Gates.

Musk ka rritur pasurinë e tij në 140 miliardë dollarë.

Bill Gates, themeluesi i Microsoftit, zë vendin e tretë në listë.

Ai bëri emër me Microsoft Windows, një nga sistemet operative më të përdorura sot në kompjuter. Gates, i cili kryesoi indeksin për shumë vite, ka një pasuri prej 129 miliardë dollarësh.

Biznesmeni francez Bernard Arnault renditet i katërti në listë me një pasuri prej 105 miliardë dollarësh, ndërsa themeluesi i Facebookut, Mark Zuckerberg është në vendin e pestë. Pasuria e Zuckerberg, i cili zotëron Facebook, Instagram dhe WhatsApp është 104 miliardë dollarë.

Dhjetë personat e tjerë në listë janë Warren Buffett (biznese të ndryshme), Larry Page (teknologji), Sergey Brin (teknologji), Steve Ballmer (teknik) dhe Mukesh Ambani (energji). /Telegrafi/

Artikulli paraprakZakonet e thjeshta që ju ndihmojnë të kurseni para
Artikulli tjetërRregulli 5-orësh që përdoret nga njerëzit më të suksesshëm në botë