Punëtorët e ElektroKosovës nesër protestojnë para Qeverisë

Federata Sindikale e Pavarur ElektroKosova ka njoftuar se nesër, duke filluar nga ora 12:00, do të organizojnë një protestë para Qeverisë së Kosovës.
Sipas një njoftimi të FSPE’së, për protestën janë njoftuar të gjitha organet gjegjëse dhe shpresojnë të kalojë e qetë.

“Vetëm gjatë javës së kaluar në KEDS janë larguar nga puna rreth 80 punëtor dhe ky proces i dhimbshëm ende vazhdon dhe nuk dihet saktë numri i të tjerëve që do të largohen, dhe po të ishte në zbatim MPKK-ja, sot nuk do ta kishin stres edhe mbi 1.100 punëtor tjerë të cilëve Iu është vazhduar kontrata e punës vetëm për një vit.

Argumentet tjera do t’i shpalosim gjatë protestës. Nëse kërkesat tona nuk plotësohen, protestat e punëtorëve nuk do të ndalen”, thuhet në njoftim.kohaislame

Artikulli paraprakEkspertët: 108 vende të rrezikuara nga kriza e borxheve
Artikulli tjetërFMN: Të sigurohet qëndrueshmëria afatgjate e financave publike