Pse politikanët amerikanë po përpiqen të thyejnë kartelin botëror të naftës tani?

Një përpjekje dekadash e dështuar e politikanëve të Shteteve të Bashkuara për të thyer shtrëngimin e disa vendeve të zgjedhura në tregun e naftës ka gjetur jetë të re pasi lufta në Ukrainë ngriti çmimet në një nivel më të lartë pothuajse 14-vjeçar.

Një komitet i Senatit të SHBA miratoi të enjten një projekt-ligj që mund të ekspozojë Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe partnerët e saj më të dukshëm Rusinë ndaj padive për marrëveshje të fshehtë për rritjen e çmimeve të naftës. Votimi u zhvillua vetëm disa orë pasi karteli dhe aleatët e tij kundërshtuan Perëndimin edhe një herë dhe iu përmbajtën planeve për një rritje të moderuar modeste në prodhim.

Projektligji dypartiak, “Akti i Mosprodhimit dhe Eksportit të Karteleve të Naftës i vitit 2021” ose “NOPEC”, do t’i heqë OPEC-ut dhe kompanive të tij kombëtare të naftës nga imuniteti sovran që i ka mbrojtur ata nga paditë për dekada. Kjo do të thotë se shtetet e naftës nuk do të jenë më të imunizuara nga juridiksioni i gjykatave amerikane nëse shkelin kushtet e projektligjit nëse ai kthehet në ligj.

Administrata Biden ka luftuar për të kontrolluar çmimet e naftës pasi pushtimi rus i Ukrainës prishi tregjet e energjisë dhe rriti inflacionin në vend. Sanksionet perëndimore dhe një ndalim i mundshëm i BE-së për naftën ruse rrezikojnë të lënë një hendek tregu që mund të përkeqësojë situatën. Dhe me zgjedhjet afatmesme që priten në nëntor, dritarja për qetësimin e inflacionit po ngushtohet për Presidentin.

Vetëm Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë kapacitetin e nevojshëm rezervë për të shmangur menjëherë çdo goditje të shkaktuar nga një mungesë ruse. Anëtarët e OPEC-ut kanë refuzuar të rrisin ndjeshëm prodhimin, duke zgjedhur në vend të kësaj t’i përmbahen një sërë rritjesh graduale të prodhimit të rënë dakord me Rusinë.

Të frustruar nga refuzimi i Riadit për t’iu përgjigjur thirrjeve të SHBA-së për më shumë naftë, politikanët nga vetë partia e Presidentit e kanë shtyrë atë të bëhet më i ashpër ndaj Riadit. Muajin e kaluar, gati tre duzina demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve i kërkuan Biden të “rikalibronte” marrëdhëniet me Arabinë Saudite, duke e quajtur atë një partner të keq strategjik, sipas raporteve.

Ndërsa projektligji NOPEC është përpjekur pa sukses të kalojë në Kongres më parë, peizazhi i sotëm është shumë i ndryshëm. /CNN/

Artikulli paraprakSahabët dhe pasuria
Artikulli tjetërEvolucioni i Softuerit