Pse nafta mund të shkojë “në qiell” në 2023 ?!

Çmimet e naftës mund të rriten në 125 dollarë/fuçi në vitin 2023, pavarësisht vendimit të fundit të G7 për të kufizuar çmimin e naftës ruse, sipas Goldman Sachs.

Çdo kufi çmimi “do të jetë teorikisht i ulur, por praktikisht rritës ndaj çmimeve të naftës, pasi Rusia do të hakmerret duke shkurtuar eksportet në vendet e G7”, tha banka në një analizë të fundit.

“Duke vazhduar praktikat e saj në tregun e gazit natyror, Rusia do të hakmerret duke shkurtuar eksportet e naftës në vendet e G7 dhe duke ulur prodhimin e saj, duke rritur artificialisht çmimet dhe të ardhurat e naftës,” tha analisti Damien Courvalin dhe ekipi i, duke shtuar se “njoftimi i G7 nuk i ndryshon vlerësimet tona rritëse në lidhje me çmimin e naftës”.

Grupi G7, i cili përfshin Kanadanë, Francën, Gjermaninë, Italinë, Japoninë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, njoftoi të premten e kaluar se tavani i çmimit të naftës ruse do të vendoset më 5 dhjetor.

Ministrat e Financave të këtyre vendeve shpresojnë se tavani do të zvogëlojë të ardhurat e vendit nga eksporti i “arit të zi” në Perëndim, pa hequr megjithatë furnizimin me energji në këto vende.

Goldman Sachs, nga ana e saj, theksoi se çdo vendosje e një kufiri do të rezultonte mbrapsht dhe Kremlini do t’i kundërsulmonte këto sanksione: “në teori, një kapak i tillë do të vazhdonte rrjedhën e naftës në Evropë duke reduktuar të ardhurat e Rusisë. Megjithatë, është e qartë se Moska do të zgjedhë të hakmerret kundër sanksioneve, duke shkaktuar një tronditje të re në tregje”.

 Duhet theksuar se Rusia tashmë ka proceduar me “armatosjen” e gazit natyror në konfliktin gjeopolitik të krijuar pas pushtimit të Ukrainës, ku lëvizja më e fundit është heqja e furnizimit me hidrokarbure përmes gazsjellësit Nord Stream 1.

Zyrtarët evropianë kanë akuzuar shpesh Rusinë për përdorimin e energjisë si mjet për të krijuar një krizë ekonomike në Kontinentin e Vjetër.

Sipas Business Insider, Kremlini theksoi se Rusia do të ndalojë eksportet e naftës në çdo vend që përpiqet të vendosë një tavan në çmimin e saj: “Vendet që marrin pjesë në këtë përpjekje nuk do të vazhdojnë të marrin naftë ruse,” tha ai. Zëdhënësi i qeverisë ruse Dmitry Peskov në një intervistë të fundit, duke shtuar se “ne thjesht nuk do të bashkëpunojmë me ta”.

Duhet të theksohet se çmimet e Brent shënuan një rritje prej 2.70%, mbi 95.50 dollarë/fuçi të hënën, ndërsa WTI regjistroi një rritje korresponduese prej 2.51% në mbi 89 dollarë/fuçi./tesheshi/

Artikulli paraprakRaiffeisen Bank i rrit kamatat edhe për kreditë ekzistuese
Artikulli tjetërDrejtësinë, përpara bamirësisë