Presidenti Erdoğan viziton kantierin e tunelit të Euroazisë

Presidenti Erdoğan me automjetin zyrtar kaloi nga Haremi në anën Europiane të Stambollit duke e përdorur Tunelin e Euroazisë.

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, kaloi me automjetin e tij zyrtar të cilin e voziste vet nga tuneli i Euroazisë, i cili do të lidhë kontinentet e Europës dhe Azisë nën Bosfor dhe hapja e së cilës do të bëhet më 20 Dhjetor, raporton Anadolu Agency (AA).

Erdoğan i cili e vizitoi kantierin e tunelit në Harem të Stambollit, projekt ky i cili është një ndër punimet më të mëdha botërore inxhinierike, u ul në ulësen e shoferit të automjetit zyrtar. Në ulësen tjetër u ul Kryeministri i Turqisë Binali Yıldırım, ndërsa prapa Ministri i Transportit, Çështjeve Detare dhe Komunikacionit Ahmet Arslan.

Presidenti Erdoğan me automjetin zyrtar kaloi nga Haremi në anën Europiane të Stambollit duke e përdorur Tunelin e Euroazisë. Erdoğan më pastaj u kthye prap në Harem duke e përdorur po të njëjtin tunel.

Presidentit Erdoğan në kantierën në Harem iu dha brifing në lidhje me tunelin.

Në lidhje me Tunelin

Tuneli i Eurozasië e cila do ti lidhë kontinentet e Europës dhe Azisë dhe hapja e së cilës do të bëhet më 20 Dhjetor, do të jetë tuneli më i thellë në botë e cila do të kalojë nën det. Projekti i cili ka gjithësej 14.6 kilometra gjatësi, pjesa e cila do të mbetet nën det është ndërtuar me një gjatësi prej 3.4 kilometra.

Tuneli, zgjatjen e udhëtimit prej Kazlıçeşme deri në Göztepe, ku trafiku zhvillohet shumë intensiv, do te zbres deri në 15 minuta. Me teknologji të përparuar do të sigurohet udhëtim të sigurtë dhe komod.

Artikulli paraprakVuçiq: Vendimi për telekomunikacionin në Kosovë, i rëndë
Artikulli tjetërGjigantit Trepça i duhet kohë të rimëkëmbet