Policia bastis disa nga degët e bankës HSBC në Zvicër, pas dyshimeve për pastrim parash

Policia zvicerane ka ndërmarrë operacione bastisjeje në degët e bankës HSBC në Gjenevë pas pretendimeve dhe dyshimeve për pastrim të parave, raporton Anadolu Agency (AA).
 
Në një deklaratë nga prokuroria e Gjenevës, mësohet se ka nisur një hetim në lidhje me llogaritë në degët e bankës HSBC në Gjenevë. Në deklaratë gjithashtu është theksuar se do të zgjerohen përmasat e hetimit.
 
Sipas dokumenteve të paraqitura në publik në vitin 2007 nga eksperti i kompjuterëve, Herve Falciani i cili punon në zyrë të HSBC në Gjenevë është parashtruar se gjiganti bankar HSBC duke mbajtur të fshehtë një kapital mbi 100 miliardë dollarësh i cili i përket 106 klientëve nga 203 vende, pretendohet se banka ka ndihmuar konsumatorët që të shmangin taksat e tyre.
Artikulli paraprakShoqëritë tregëtare në pikëpamjen Islame
Artikulli tjetërApple me 128 miliardë dollarë është brendi më i vlefshëm në botë