Nesër hapen ofertat financiare për privatizimin e PTK-së

Komisioni Qeveritar për Privatizimin e PTK-së ka njoftuar se nesër bëhet hapja e Ofertave Financiare për privatizimin e 75% të aksioneve të PTK-së.

Në njoftimin për media shkruan së ceremonia e hapjes së ofertave është e hapur për media dhe fillon me 13:20 në Ndërtesën e Qeverisë, Salla P38.

Në garë për privatizimin e 75 % të aksioneve të PTK-së kanë mbetur dy kompani. Kompania gjermane “AXOS- capital” në konzorcium me “Najafi Companies LLC” dhe me partnered e saj “British Telecom” dhe “Telecom Italia”, si dhe kompania Libaneze “M1 Internationa” pjesë “M1 Group” e cila është në pronësi të kryeministrit libanez – Najib Mikati, dhe vëllait të tij – Taha Mikati.

Ofertat për privatizimin e PTK-së janë dorëzuar javen e kaluar me 3 prill. Sipas kushteve të tenderit, fitues do të shpallët kompania me çmimin me të lartë./kohaislame

Artikulli paraprakShqipëri: Shkalla e papunësisë, 12.8 për qind
Artikulli tjetërParalajmërimi i FMN-së për ekonominë botërore