Minatorët kilianë në shkallë të vogël lënë jashtë çmimin e çmimit të bakrit

Hugo Moroso zgjedh individualisht shkëmbinjtë që nxjerr nga miniera e vogël e bakrit Kiara në vargmalin Vicuna Mackenna të Kilit verior, shtëpia e depozitave më të mëdha të bakrit në botë.

Kili është prodhuesi më i mirë në botë i bakrit, që përbën 28 ​​përqind të prodhimit global. Minerali përbën 10-15 përqind të PBB-së së vendit të Amerikës së Jugut, me pjesën më të madhe të tij eksportohet në Kinë, konsumatori më i madh në botë.

Por ndërsa çmimet e bakrit po lulëzojnë në nivele rekord prej mbi 10,000 dollarë në ton, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për fitimet e 70-vjeçarit Moroso.

“Djali im nuk dëshiron që unë të vazhdoj të punoj në miniera,” tha Moroso, puna shpërthyese e të cilit i jep atij vetëm 500,000 pesos (660 dollarë) në muaj.

Miniera Kiara ndodhet 130 kilometra (80 milje) në jug të Antofagusta – një parajsë për gjigandët e minierave të bakrit si BHP e Australisë, e cila zotëron sitin Escondida dhe kompania shtetërore e Kilit Codelco që drejton sitin Chuquicamata.

Minatorët në ato site fitojnë rreth dy milion pesos në muaj (2,700 dollarë), shumë më lart se mesatarja e vendit.

Antofagusta – 1,300 kilometra në veri të kryeqytetit Santiago – njihet si “kryeqyteti i minierave botërore” dhe burimi i 25-30 përqind të eksporteve të Kilit.

Megjithatë, varfëria në qytet – një nga më të shtrenjtat e vendit – u rrit nga 5.1 përqind në 2017 në 9.3 përqind në 2020.

“Në këtë qytet ka njerëz që mund të jetojnë si në Evropë dhe të tjerë që jetojnë në kampe (të improvizuara) ku nuk ka ujë të rrjedhshëm, ka shtëpi të jashtme, rrugë të papastra, kjo është ajo që ju zemëron”, tha Felipe Berrios, një prift i cili ka jetoi në zonën Chimba të qytetit për gjashtë vjet.

Chimba shtrihet pranë një vendgrumbullimi mbeturinash midis kodrave të thata të qytetit dhe është shtëpia e 1.000 familjeve që jetojnë në kasolle prej druri.

Shumë janë emigrantë nga Kolumbia, Bolivia dhe Peru që punojnë punë të ulëta.

Në këtë rajon “i cili siguron 10 përqind të PBB-së së vendit por merr vetëm dy përqind të investimeve, ju nuk shihni rrugë të mëdha, nuk shihni shkolla më të mira, gjithashtu nuk shihni një përmirësim të infrastrukturës spitalore”, Ricardo Diaz, guvernatori i zgjedhur, tha për AFP.

– ‘Më e vështirë por më e lirë’ -Një minator punon në minierën e bakrit Kiara, 136 km (80 milje) në jug të Antofagasta, Kili / © AFP

Minatorët me kohë të vogël si Moroso kapin nëpër shkëmbinj për të gjetur ata me më shumë bakër për të shitur në kompaninë kombëtare të minierave Enami.

Kompanitë e mëdha të minierave përdorin makineri për këtë punë të lodhshme.

Një vit më parë, një ton gurësh me 2.5 përqind përmbajtje bakri kapnin 43,000 pesos (59 dollarë); tani kjo është rritur në 109,000 pesos (150 dollarë) por paga e Moroso mezi ka lëvizur në tre dekada.

“Theshtë e vetmja gjë që di të bëj,” i tha ai AFP.

Kushtet e punës janë të vështira. Gjatë ditës dielli bie në shkretëtirën me erë, ndërsa natën temperaturat bien në mënyrë dramatike.

Një ngushëllim është se puna është më e sigurt tani sesa ishte për baballarët e minatorëve.

Punëtorët kanë maska ​​dhe një makinë për të nxjerrë shkëmbinjtë që i ndajnë me kazma.

Më parë, atyre iu desh të zvarrisnin karrocat me rrota në një pjerrësi ndërsa mbulonin hundët me çorape të lagura për të mbajtur larg pluhurin.

Bumi i çmimit të bakrit të paktën ka krijuar më shumë punë.

Enami ka regjistruar më shumë se 1,400 minatorë në shkallë të vogël dhe thotë se mbi 80 operacione janë riaktivizuar që nga viti 2020.

Miniera e Kiara u rihap në gusht të vitit 2020 pas tre vitesh mbyllje.

“It’sshtë një biznes i mirë por duhet të kesh njerëzit e duhur dhe të kujdesesh për ata që punojnë me ty,” tha Leonel Alvarado, një nga pronarët e minierës Kiara, e cila ndodhet në 2,400 metra (7,875 këmbë) mbi nivelin e detit.

– ‘Koha për të rimenduar’ -Minatori Juan Bugueno vendos eksplozivë brenda minierës së bakrit Kiara më 22 qershor 2021 / © AFP

Ndryshimet mund të ndodhin në industrinë minerare të Kilit.

Dhoma e Dhomave të Deputetëve të dhomës së ulët ka miratuar një projekt-ligj të shtyrë nga partitë e krahut të majtë – që do të diskutohet në Senat tjetër – që do të rrisë taksat për nxjerrjen e burimeve natyrore të pa rinovueshme, me synimin për të investuar ato para shtesë në komunitetet minerare.

Komisioni që do të rishkruajë kushtetutën e epokës së diktaturës së Kilit po planifikon gjithashtu ndryshime në shfrytëzimin e burimeve kryesore.

Qeveria pret që taksa aktuale e shitjeve prej 40 përqind – një shifër e ngjashme me vendet e tjera kryesore të minierave si Australia dhe Peru – të rritet në 70 përqind.

“Ne jemi dakord që minierat mund të kontribuojnë më shumë në zhvillimin në vend dhe në komunitetet ku ndodhet, por (fatura) mund të ketë efektin e kundërt dhe të bëjë që investimet dhe prodhimi të bien,” i tha AFP nënsekretari i minierave Edgar Blanco.

Sidoqoftë, Cristina Dorador, një shkencëtare që përfaqëson Antofagusta në komisionin që rishkruan kushtetutën, beson se “është koha të rimendojmë këto praktika të nxjerrjes ekonomike” si një model zhvillimi – duke marrë parasysh dëmin e madh në mjedis.Gjeologu Leonel Alvarado inspekton një gur në minierën e bakrit Kiara / © AFP

“Njerëzit nuk e kuptojnë se si një rajon që duket kaq i pasur mund të jetë në të njëjtën kohë kaq i varfër dhe i pabarabartë, dhe kjo është për shkak

Artikulli paraprakReforma globale e taksave në krye G20 takohet në Venecia
Artikulli tjetërDogana grumbulloi mbi 600 milionë