Lulëzon tregu europian i veturave

Shitjet e makinave të reja në tregun botëror në tremujorin e parë të këtij viti u rritën për 1,7 për qind.

Tregu në Bashkimit Evropian megjithatë, në tre muajt e parë ka shënuar rritje për 8,6% dhe sipas Shoqatës së Industrisë së automobilave gjermane, të gjitha tregjet e mëdha në Evropë kanë regjistruar rritje. Tregu francez, për shembull, u rrit me 6.9 për qind.

Rritja botërore është më e vogël në raport me atë evropiane për shkak të një rënie të madhe të shitjes në Brazil dhe Rusi.

Shitjet e makinave të reja në Kinë kanë shënuar rritje për 11.3 për qind, SHBA 5.6, ndërsa Japonia ka shënuar rënie prej 15.5 për qind.kohaislame
Artikulli paraprakGjermanishten po e mësojnë rreth 15 milionë njerëz në botë për biznes
Artikulli tjetërKompanitë më të mëdha familjare në botë