Investimet Kineze problem për Gjermanët

Firmat evropiane janë duke u këput nga kompanitë e Kinës, dhe kjo është duke shkaktuar dhimbje koke në Berlin.

Në konfliktin mes Pekinit, Berlin dhe Bruksel mbi  investimet nga firmat kineze në industrinë europiane të teknologjisë së lartë, Kina ka një avantazh të madh: Ajo ka një plan.

Gjermania nuk ka. As Bashkimi Evropian.

Ndërsa ekspertët tregtare paralajmërojnë se një zbavitje e fundit shpenzimet nga kompanitë kineze – shumë prej tyre të mbështetur nga qeveria kineze – do të dëmtojë konkurrencën e biznesit Evropian në afat të gjatë, Berlin dhe Bruksel janë duke luftuar për të dalë me një përgjigje politike.

“Ndërsa ne nuk kemi kompani në pronësi të BE-së mund të mos [sillen] njëjtë [si Kina],” tha nënpresidenti i Komisionit Evropian Jyrki Katainen .

Ajo nuk ka të bëjë gjërat të lehtë se bizneset evropiane kanë pak nxitje për të vënë një ndalesë sepse miliardat rrjedhin nga Kina, të cilat ofrojnë ato me kapital në afat të shkurtër dhe për të ndihmuar ata të sigurojnë akses në rritje në tregun kinez.

“Për të pasur një aksionar të madh kinez është një përfitim i madh në hapjen e dyerve”, tha Gordon Riske, CEO i me bazë në Gjermani KION, pjesë të të cilit janë të fituara nga shtetërore kineze Weichai pushtetit në vitin 2012, gjatë Samitit në Hamburg të kësaj jave, një konferencë të BE-Kinë marrëdhënieve ekonomike.

Si zyrtarët evropianë, liderët e biznesit dhe lobistët u takuan me homologët e tyre kinezë brenda Dhomës së madhe Ekonomike në Hamburg pas dy ditë bisedimesh, ata ripohuan se investimet kineze ishte ende i mirëpritur në Evropë.

Kjo është pavarësisht paralajmërimeve muajin e kaluar nga ministri gjerman i Ekonomisë, Sigmar Gabriel se Gjermania është sakrifikuar “, kompanitë e saj në altarin e tregjeve të lira.”

“Ne jemi të vetëdijshëm se investimet dhe transparenca janë elemente që ngasin ekonominë tonë përpara”, ka thënë ish-kancelari Gerhard Schröder në një fjalim në ngjarjen. “Gjermania duhet, pra, të mos marrë një qasje mbrojtëse ndaj investimeve kineze në ekonominë tonë.”

Ai i bëri jehonë thirrjeve nga zyrtarë të biznesit si Nathalie porosi, zëvendës president i lartë i Airbus Group në Belgjikë, i cili e siguroi delegatët e biznesit kineze se “Ne si Airbus … nuk më pëlqen proteksionizmin.”

Made in Kina

Misioni i Kinës për të blerë kompanitë në Evropë është pjesë e një plani të quajtur “Made in Kina 2025”, i projektuar për të kthyer vendin në një superfuqi të prodhimit.

“Ne nuk duam për të luftuar një luftë tregtare, sepse nga kjo nuk do të përfitojnë askush”, tha kryeministri kinez Li Keqiang, kancelares gjermane Angela Merkel në një konferencë për shtyp të qershorit të kaluar, kur ajo ishte në Pekin.

Prapa skenave, megjithatë, konflikti është në rritje. Dhe ndërsa investitorët kinezë kanë synuar tregun në Evropë, Gjermania është bërë fushëbetejë kryesore.

“Gjermania është qendra e Evropës” Nan Cunhui, kryetar i kompanisë kineze elektrike Chint Group, i tha audiencës në Hamburg. “Markat, teknologjive të prodhimit, në çdo aspekt Gjermania është lider. Vende të tjera, ata duhet të mësojnë nga Gjermania. Gjermania është vëllai i madh i Evropës, dhe ajo ka nevojë për të luajtur një rol udhëheqës. ”

Gjatë gjashtë muajve të parë të vitit 2016, bizneset kineze ka bërë më shumë investime në Gjermani se sa në pesë vitet e fundit të kombinuara, sipas kompanisë se kontabilitetit EY.

Në përgjithësi, investimet kineze në Evropë mund të lartë prej 27 miliard € këtë vit, Komisioni Evropian vlerëson. Katainen, i cili është komisioneri për punë, rritje, investimeve dhe konkurrencës, theksoi se, në përgjithësi, investimet e huaja është pozitive për ekonominë evropiane.

“Ku e kapitalit kinez është duke krijuar kompani të reja industriale apo gjëra të tilla si kjo, kjo është një gjë krejtësisht pozitive”, tha ai.

Megjithatë, kritikët thonë se me disa nga investimet e saj të fundit, Kina është shtrembëruar konkurrencën.

“Kina përdor një politikë nga jashtë industriale, duke përdorur kapitalin e qeverisë dhe rrjete shumë të errëta te investitorëve për të lehtësuar përvetësimin e teknologjisë së lartë jashtë vendit,” një raport nga Instituti për Studime Mercator Kinë, të publikuar në dhjetor, shtetet.

Gabriel godet mbrapa

Kur Zyra Gabriel kishe shpallur në vjeshtë se do të tërheqë miratimin e saj të mëparshëm të blerjes së firmës gjermane AIXTRON SE nga të Kinës Grand Chip Investime, ajo është parë gjerësisht si një mënyrë për të thënë Pekinit se Berlini është duke monitoruar nga afër atë që po ndodh.

Por duart e Gabriel janë të lidhura, me aftësi të kufizuar për të bllokuar një shkrirje ose blerjes. Sipas Aktit të saj Tregtisë së Jashtme, Gjermania mund të ndërhyjë vetëm nëse një investim përbën një kërcënim për sigurinë kombëtare.

Plani Gabriel është për të zgjeruar përkufizimin e kërcënimit. Megjithatë, një ndryshim i tillë do të më shumë gjasa të duhet të zbatohen në nivel evropian.

Kjo do të thotë se Gabriel do të ketë nevojë për mbështetjen e vendeve të tjera të BE-së për misionin e tij për të marrë në kineze. Ajo nuk do të jetë e lehtë. Në shumë vende të Evropës Qendrore dhe Lindore, investimet kineze është konsideruar si një “plumb argjendi” për ekonomitë e tyre ngurrues.

Ajo që është e sigurt është se Gabriel nuk mund të llogarisë në mbështetjen e Komisionit Evropian.

“Ne nuk mund të ndërhyjë me këto çështje të ndjeshme, kështu që ne vetëm të përpiqet për të krijuar bazën e përgjithshëm rregull”, tha Katainen.

Premtimi Lindor

“Made in China 2025”, do, të paktën në fazat e hershme, të krijojnë mundësi të mëdha të biznesit në Kinë për investitorët e huaj që të japë pajisje  industriale dhe teknologjitë kryesore.

kompanitë europiane duan fetë e tyre të tortës, por ka rritur kritikat e qeverisë kineze për dhënien e vetëm qasje të kufizuar në investitorët e huaj, duke planifikuar për në fund shtyjë ata jashtë tregut.

“Po ne jemi të mirëpritur atje – deri në një pikë”, tha Mauro Petriccione, zëvendës drejtor i përgjithshëm në departamentin e tregtisë të Komisionit Evropian. “Por sa garanci kemi se ky i mirëpritur do të qëndrojë, pavarësisht nga ndryshimi i pashmangshëm në politikën kineze?”

Ekspertët si Björn Conrad, nënkryetar i hulumtimeve në Institutin për Studime Mercator Kinë, i cili ishte pjesë e një ekipi që analizuar “Made in Kina 2025,” pajtohen. Ai tha se sapo firmat kineze të arrijnë një nivel të krahasueshëm të teknologjisë për investitorët e huaj, një spektër të tërë të politikave industriale në favor të tyre do të fillojë në.

Kur është fjala për investime, si jashtë vendit dhe në shtëpi, kinezët kanë një plan, dhe ata duket e vendosur të rrinë në atë.

“Një nga qëllimet e” Made in China 2025 “është për të zëvendësuar teknologji të huaj me teknologji kineze,” tha Jost Wübbecke i Institutit Mercator për Studime Kinë, “Dhe kjo është në rregull në qoftë se është e bazuar në rregullat e tregut, por në qoftë se është në bazë të ndërhyrjeve politike, atëherë ajo bëhet problematike. “.kohaislame

 

Artikulli paraprak“Blej shqip” mbledh në Prishtinë 100 biznese nga të gjitha trevat
Artikulli tjetërKosova biznes më të madh me Serbi se me Shqipëri