Historia e miliarderit më të ri në Poloni, kryeministrit të vendit

Kryeministri i Polonisë një herë bëri shaka se ai ishte “një djalë i rrezikshëm”. Tani Rafal Brzoska është miliarderi më i ri i kombit, në historinë e fundit të suksesit nga bumi i ndezur me pandemi në tregtinë elektronike. 43-vjeçari është themeluesi i InPost SA, operatori i dollapit postar aksionet e të cilit u rritën deri në 32% në debutimin e tyre në Amsterdam në fillim të kësaj jave. Oferta fillestare publike vlerësoi kompaninë me bazë në Krakov në 8 miliardë euro (9,7 miliardë dollarë), duke hequr 12% të aksioneve në pronësi të fondacionit të Brzoska dhe duke e ngritur pasurinë e tij në 1,5 miliard dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve Bloomberg.

“Pesë vjet më parë ishte një kompani logjistike, sot kjo është një kompani e teknologjisë”, tha Brzoska, shefi ekzekutiv i firmës, të mërkurën në një intervistë me Bloomberg TV. “Ne po drejtojmë të ardhurat nga tregtia elektronike, ruajtjen, përmirësimin e aftësisë së tyre për të fituar tregje, kështu që kjo është një histori krejtësisht e ndryshme sot nga sa ishte në të kaluarën.”

Brzoska e filloi kur ishte ende student në Universitetin e Ekonomisë të Krakovës, duke krijuar një kompani të quajtur Integer.pl në 1999 për të shpërndarë broshura reklamuese me postë me shumicë për restorantet e picave dhe bizneset e tjera.

Ai më vonë mori monopolin e Postës Shtetërore të vendit duke ofruar shpërndarje më të lirë të faturave të telefonit dhe energjisë elektrike. Për të kapërcyer kërkesat minimale të peshës për shërbimet postare private, ai shtoi pllaka të vogla metalike në secilën pjesë të korrespondencës.

Brzoska u bë një avokat i hapur e sipërmarrjes private në Poloni dhe në 2013 fitoi një kontratë për të shpërndarë letra për gjykatat e kombit. Në të njëjtën kohë, për të konkurruar me ndërmarrjet e ndërlidhësve, ai filloi zhvillimin e një rrjeti dollapësh për parcela në vende publike që u bënë InPost. Klientët mund të marrin dhe lëshojnë pako prej tyre në vend që të presin për shpërndarjen në shtëpi, duke hyrë në dollapët me kodet e dërguara përmes mesazheve me tekst. Ai shumë shpejt u bë një nga milionerët më të rinj të Polonisë.”

BLOOMBERG

Artikulli paraprakDoktoron me sukses hoxhë Justinian Topulli
Artikulli tjetërRritet numri i ndërmarrjeve të regjistruara