Greqia në deflacion

Çmimet e ulëta do të nxisin blerjen

Cmimet e konsumit ne shtetin grek kane rene per dy muaj rresht.Vendi po hyn ne nje deflacion per here te pare qe nga viti 1968.

Ekspertet e fushes se ekonomise thone se cmimet e uleta do te nxisin fuqine blerese, edhe pse renia graduale e cmimeve mund ta vonoje blerjen si procudure, sepse konsumatori mbetet ne pritje qe cmimet te ulen dhe me shume.

Edhe klasa politike ne Greqi eshte shprehur e shqetesuar per cmimet qe per disa kohe ishin shume te larta pavaresisht gjashte viteve te recesionit.

Cmimet e konsumit ne Greqi shenuan rritje ne periudhen 2001-2011 me 46%,krahasuar me shifren 29%qe qendronte per zonen e euros si teresi.kohaislame

Artikulli paraprakReduktohen shpenzimet e Policisë së Kosovë
Artikulli tjetërKryeministri Thaçi fton investitorët në Kosovë