FOTO LAJM: Projekti i çmendur egjiptian

Egjipti po ndërton lumin më të madh artificial të bërë ndonjëherë nga dora njerëzore.

Është 114 kilometra i gjatë dhe është devijim i Nilit.

Projekti ka një kosto prej 5.3 miliarde dollare dhe kthen siperfaqe të shkretëtires 1 milionë hektarë në toka bujqësore.

Volumi i bujqësisë pritet të rritet në përfundim të projektit me 30 perqind.

 

 

/gazetadita.al/

Artikulli paraprakSi të kërkoni rritje page për shkak të inflacionit?!
Artikulli tjetërMENDIMI I MIRË