Fondi Monetar Arab i jep hua Tunizisë 147 milionë $

Fondi Monetar Arab i ka dhënë hua 147 milion dollarë Tunisisë, për të mbështetur reformat fiskale të planifikuara nga qeveria islamike, deklaroi të premten guvernatori i Bankës Qendrore Tunisiane.
Qeveria duhet të ndërmarrë hapa të tjerë për të reduktuar deficitin buxhetor në kohën kur trazirat sociale po bëjnë dy vite nga shpërthimi i tyre dhe të cilat kanë harxhuar rezervat monetare dhe kanë dëmtuar eksportin dhe investimet e jashtme.
Masat e reja fiskale që janë planifikuar për vitin 2014 parashohin edhe një taksë prej 10% në eksport./kohaislame.com

Artikulli paraprakNis ndërtimi i pjesës serbe të gazsjellësit rus
Artikulli tjetërKatër vende të Gadishullit Arabik, do të unifikojnë monedhën