FMN: PARASHIKIMI EKONOMIK GLOBAL MË PAK KATASTROFIK

Parashikimi për ekonominë botërore është më pak i tmerrshëm sesa ai vlerësuar në qershor, tha sot një zëdhënësi i FMN-së, duke sugjeruar se vlerësimet e ardhshme, që do të dalin më 13 tetor, do të rishikohen lart.

 

“Të dhënat e fundit ekonomike sugjerojnë se parashikimi mund të jetë më pak i tmerrshëm, sesa kur WEO (Raporti i Vlerësimeve të Rritjes) u përditësua më 24 qershor”, tha FMN.

Megjithatë, institucioni monetar këmbënguli se ekonomia globale ende nuk është jashtë rrezikut dhe perspektiva vazhdon të jetë e vështirë, veçanërisht për shumë tregje fillestare dhe vendet në zhvillim.//ATSH

Artikulli paraprakGjermania do të merr edhe 96 miliardë euro borxh për ta tejkaluar krizën e pandemisë COVID-19
Artikulli tjetërÇfarë e tërhoqi investitorin holandez të investonte në Kosovë?