Facebooku po përballej me kryengritjen e vet krahas trazirave në Capitol

Ndërsa mbështetësit e Donald Trumpit sulmuan Capitolin e SHBA-së më 6 janar, duke luftuar me policinë dhe duke detyruar ligjvënësit të fshiheshin, një kryengritje e një lloji tjetër po ndodhte brenda kompanisë më të madhe të mediave sociale në botë.

Mijëra kilometra larg, në Kaliforni, inxhinierët e Facebookut po garonin për të ndryshuar kontrollet e brendshme për të ngadalësuar përhapjen e dezinformatave dhe përmbajtjeve nxitëse. Veprimet e urgjencës përfshinin ndalimin e Trumpit, ngrirjen e komenteve në grupe me rekord për gjuhën e urrejtjes, filtrimin e thirrjes grumbulluese “Stop the Steal” dhe fuqizimin e ndërmejtësve të përmbajtjes për të vepruar më me vendosmëri duke etiketuar SHBA-në një “lokacion i përkohshëm me rrezik të lartë” për dhunën politike, raporton AP.

Në të njëjtën kohë, zhgënjimi brenda Facebookut shpërtheu për atë që disa e panë si reagim çalues dhe jokonsistent të kompanisë ndaj ekstremizmit në rritje në SHBA.

“A nuk kemi pasur kohë të mjaftueshme për të kuptuar se si të menaxhojmë diskursin pa mundësuar dhunën?” një punonjës shkroi në një tabelë të brendshme mesazhesh në kulmin e trazirave të 6 janarit. “Ne e kemi ushqyer këtë zjarr për një kohë të gjatë dhe nuk duhet të habitemi që tani është jashtë kontrollit.”

Artikulli paraprakParalajmërimi i zbulimit amerikan: Kina rrezikon të mbizotërojë teknologjitë e përparuara
Artikulli tjetërNjë opsion i ri vjen në Google Chrome, ka të bëjë me PDF dhe është falas