Elon Musk, më i pasur se Bill Gates dhe Warren Buffett së bashku

Elon Musk, CEO dhe themeluesi i Tesla dhe SpaceX rriti pasurinë e tij dhe tani ka një vlerë neto prej 236 miliardë dollarësh, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Në këtë mënyrë, miliarderi renditet 39 miliardë dollarë mbi Jeff Bezos, themeluesin e Amazon dhe Blue Origin, i cili mbante vendin e parë të njerëzve më të pasur në botë për disa kohë dhe aktualisht ka një pasuri prej 197 miliardë dollarësh.

Rritja e aseteve të biznesmenit me origjinë nga Afrika e Jugut është për shkak të shitjes së aksioneve në kompaninë e tij SpaceX, sipas mediumit RT.

 

Pasuria e Elon Musk është më e madhe se ajo e miliarderëve si Bill Gates (130 miliardë dollarë) dhe Warren Buffett (103 miliardë dollarë) së bashku.

Në shtator, pronari i Tesla u bë personi i tretë që arriti 200 miliardë dollarë, pas Jeff Bezos dhe Warren Buffett. Në këtë kohë, miliarderi shfrytëzoi rastin për t’i dërguar një mesazh themeluesit të Amazon.

“Unë po i dërgoj një statujë gjigante të shifrës ‘2’ Jeffrey B., së bashku me një medalje argjendi,” shkroi Musk. Më vonë, ai vazhdoi të “bënte shaka” për këtë çështje përmes llogarisë së tij në Twitter kur iu përgjigj një tweet-i nga kundërshtari i tij hapësinor me një medalje argjendi.

/entrepreneur

Artikulli paraprakNord Stream 2: Tubacioni i gazit rus për të cilin po flasin të gjithë
Artikulli tjetërLista e produkteve që u është rritur çmimi në Kosovë