Disney largon nga puna 28 mijë njerëz, American dhe United Airlines së bashku 31 mijë punëtorë

Disney po pushon nga puna 28 mijë punëtorë, American Airlines dhe United Airlines planifikojnë të pushojnë nga puna 31 mijë punëtorë.

Raporti i javës së kaluar i papunësisë ishte zhgënjyes dhe tregoi se Shtetet e Bashkuara kanë një rrugë të gjatë për t’u rikuperuar, ndoshta më shumë sesa të gjithë mendojnë, shkruan gazetari ekonomik, John Moldin për Forbes.

Përmes tekstit, ai citoi pikëpamjet e ekonomistit, David Rosenberg dhe gjithashtu vuri në dukje vëzhgimet mbi gjendjen e ekonomisë amerikane, transmeton Telegrafi.

“Shikoni këta sektorë, ata kishin 32 milionë vende pune para krizës, ose rreth një e treta e fuqisë punëtore në sektorin privat dhe më duket se gjysma e njerëzve nuk do të kthehen në punët e tyre të vjetra”, tha David Rosenberg, shkruan hollywoodreporter.

Ai shtoi se nuk është i sigurt se sa njerëz e kuptojnë që parqet dëfryese, linjat ajrore, hotelet dhe restorantet nuk mund të qëndrojnë në biznes kur ata punojnë me 50 për qind të kapacitetit dhe madje edhe me 75 për qind në rastin e restoranteve.

Megjithëse shkalla e papunësisë ra në 7.9 për qind, rënia e gati 700 mijë të forcës punëtore kontribuoi më së shumti. Shtetet e Bashkuara rikuperuan pak më shumë se gjysmën e vendeve të punës të humbura midis shkurtit dhe prillit. Ritmi i fitimeve, si i përgjithshëm dhe privat, është ngadalësuar për muajin e tretë me radhë dhe duket se do të jetë më i ngadaltë, vazhdon Moldin.

“Do të ketë një rimëkëmbje. Ata qindra mijëra sipërmarrës që mbyllën bizneset e tyre? Ata do të hapin të reja. Por jo për gjashtë muaj. Ku do ta marrin kryeqytetin? Njëra po shpëton linjat ajrore me miliarda dollarë. Po në lidhje me një furrë lokale me 15 punonjës? Nga erdhi kapitali i tyre?”, shkruan Moldin.

Ndryshe, ai parashikon një krizë të paparë që do të çojë në fshirjen më të madhe të pasurisë në histori. /Telegrafi/

Artikulli paraprakViti “historik” i bankave në Kosovë, fituan 86.2 milionë euro
Artikulli tjetërZhytësja e botës në krizë: ndikimi ekonomik i Kinës këtë vit, më i madh se kurrë