Çmimet e ushqimeve në Ballkan arrijnë rekorde të reja

Artikujt ushqimorë arritën çmime rekord në shtator pas thatësirës së verës e kostoja në rritje e ushqimit në tregjet botërore pati ndikimin e saj edhe në Ballkan.

Në tregun e Shkupit, qytetarët po blejnë zarzavate e fruta për t’u përgatitur për dimrin, por thonë se çmimet tani janë shumë më të larta se më 2011 e nuk do të jenë në gjendje të përgatisin gatimet tradicionale.

Tregtarët pranojnë se çmimet janë rritur këtë vjeshtë, por si rezultat i rritjes së çmimeve të ushqimeve në tregjet botërore.

Thatësira në SHBA e Kanada ka shkaktuar prodhim më të ulët të misrit e sojës këtë vit, ndërsa prodhimi i ulët në Ukrainë, Rusi e Kazakistan ka shkaktuar rritjen e çmimet të grurit, thanë tregtarët maqedonas.

Jordan Iliev, 55 vjeç ka shitur vezë në tregun e Shkupit prej vitesh. Ai tha se është i detyruar të ngrejë çmimet këtë muaj e pret që t’i rrisë sërish së shpejti.

“Ka një rritje të madhe të ushqimeve bazë,” tha ai. “Për shembull, ferma jonë bleu misër për ushqim dje me çmimin 0.303 euro për kilogram, që është jashtëzakonisht i lartë. Në supermarkete çmimet e vezëve janë edhe më të larta se këtu, në tregun fshatar. Dhe ndoshta do të shohim rritje të mëtejshme të çmimeve.”

Ministri maqedonas i Bujqësisë, Pyjeve e Furnizimit me Ujë Ljupco Dimovski tha për SETimes se qeveria po vëzhgon nga afër rritjen e çmimet të ushqimeve bazë e po përgatit masat ndihmëse.

“Maqedonia nuk është një ishull i izoluar,” tha Dimovski. “Vendi është pjesë e ekonomisë e tregjeve botërore dhe duhet të pritet që rritja botërore e çmimeve do të pasqyrohet në tregun vendas. Qeveria është këtu për të ndërhyrë me disa masa e për të ndaluar këtë prirje të rritjes [së çmimeve] ose të neutralizojë ndikimin e saj.”

Çmimet e ushqimeve në tregjet botërore u rritën me një mesatare prej 10 përqind nga qershori në korrik, sipas të dhënave të fundit të Bankës Botërore. Të dhënat e Agjencisë Maqedonase të Statistikave tregojnë se çmimet e ushqimeve në gusht, të krahasuara me të njëjtin muaj vitin e kaluar, u rritën me 2.8 përqind. Çmimet e frutave, zarzavateve e peshkut u prekën më rëndë./set

Artikulli paraprakKush detyron bizneset të falimentojnë?
Artikulli tjetërTë rinjtë shpenzojnë 2 – 10 euro në ditë