BERZH synon gllabërimin e PTK-së përmes investimeve

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, e cila njihet për praktikën e saj që përmes investimeve të hyjë në aksione dhe më pas të gllabërojë kompaninë, i ka vënë syrin kompanisë PTK.

Sipas një shkrimi në Koha Ditore, Berzh fillimisht do të investonte, ndërsa më pas do të merrte aksione në këmbim të këtyre aksioneve.
Ideja eshte hedhur me arsyetimin se investimet do te kryesheshin per te modernizuar PTK-ne.

Por PTK vec ka përfunduar fazën e investimeve, duke investuar mbi 40 milionë euro në sistemin 3g dhe 4g. Projekti pritet të përfundojë gjatë këtij muaji dhe pritet të kthejë kompaninë në rrugën e normalitetit , pas dy vitesh bllokadë si rjedhojë e procesit të privatizimit. PTK gjithashtu ka teknologjine me te mirre ne regjion pas investimeve qindra milionesh prej disa vitesh.
Artikulli paraprakDenoncim për shitje të placentave në Gjinekologjinë e QKUK-së
Artikulli tjetërMinistri grek i Financave, Varoufakis: Greqia nuk duhej të hynte kurrë në Eurozonë