Bashkëpunimi THY-Lufthansa dhe aeroporti i parë mbi ujë në Turqi

Kryeministri Erdoan, deklaroi se Merkel i bëri atij një propozim në lidhje me THY-në gjatë vizitës në Gjermani.

Në Mbledhjen e 19-të për Konsultime dhe Vlerësime të Partisë AK, organizuar në Kızılcahamam (Këzëllxhëhamam) të Ankarasë, Kryeministri Rexhep Tajip Erdoan foli për propozimin që i është bërë atij gjatë vizitës në Gjermani në lidhje me kompaninë ajrore turke THY nga Kancelarja gjermane Merkel.

Kryeministri Erdoan tha: “Gjatë qëndrimit në Gjermani Kancelarja gjermane Merkel më propozoi që Lufthansan dhe Linjat Ajrore Turke t’i përfshijmë nën një administratë të përbashkët. Edhe unë i kam dhënë përgjigje pozitive këtij propozimi. Kjo është diçka e përfshirë në projektet tona dhe shpresoj që për Linjat Ajrore Turke dhe Lufthansan të hedhim një hap të tillë”.

Duke vënë në dukje se aeroportet aktuale nuk janë të mjaftueshme për përballimin e nevojave tha se ata do të inaugurojnë në vitin 2014 Aeroportin e Parë mbi det që do të ndërtohet në Ordu-Giresun si dhe njoftoi se edhe aeroporti Çukurova ndërtuar midis Mersinit dhe Adanasë do të përfundojë dhe do të jetë në shërbim të popullit së shpejti.

Artikulli paraprakMë shumë forca të specializuara me Blue Card
Artikulli tjetërFITCH RRIT NOTËN E TURQISË