Apple: Zhvilluesit e App Store kanë fituar më shumë se 260 miliardë $

Zhvilluesit e App Store kanë fituar më shumë se 260 miliardë dollarë që nga krijimi i App Store në vitin 2008, sipas një deklarate për shtyp të hënën nga Apple.

Kompania amerikane tha në janar të vitit të kaluar se zhvilluesit kanë fituar më shumë se 200 miliardë dollarë që nga krijimi i App Store. Kjo shifër e publikuar të hënën tregon se zhvilluesit kanë fituar më shumë se 60 miliardë dollarë në vitin 2021. Prodhuesi i iPhone tha se shpenzimet në App Store në periudhën e vigjiljes së Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri në 2021 u rritën në vlerë dyshifrore, edhe pse nuk e specifikoi këtë shifër.

Ndërkohë që rezultatet e reja tregojnë se App Store vijon të jetë një makineri e madhe parash, pakënaqësia e zhvilluesve në këtë moment është e lartë. Shumë zhvillues kanë pasur probleme me ato që i shohin si politika kufizuese të App Store, në veçanti reduktimi me 30% që Apple merr nga shumë transaksione.

Apple është ende e përfshirë në një mosmarrëveshje ligjore me prodhuesin e Epic Games, Fortnite, në App Store, dhe edhe pse mori një dëmshpërblim të mirë në seancën Epic Games kundër Apple, çështja është lënë pezull. Kjo do të thotë se Apple nuk duhet t’u lejojë zhvilluesve t’u tregojnë klientëve sisteme me pagesa alternative jashtë App Store për momentin.

Deklarata për shtyp e së hënës përfshinte edhe një statistikë të publikuar, për herë të parë, të fitimeve në tetor – janë më shumë se 745 milionë abonime me pagesë për shërbime të zhvilluesve dhe Apple. Në vitet e fundit, Apple ka shtuar shërbime të reja premium si NeWs Plus, Fitness Plus dhe Apple TV Plus në morinë e shërbimeve.

Strategjia duket se është shpërblyese duke pasur parasysh rekordin e ri historik të të ardhurave nga shërbimet i raportuar gjatë “October earnings”. Megjithatë është e paqartë se sa abonime në shërbimet e vetë Apple llogariten në ato 745 milionë.

/ The Verge

Artikulli paraprakRreziqet e reja për ekonominë botërore sipas Forumit Ekonomik Botëror
Artikulli tjetër15 mënyrat efektive për të përshkruar vetën tuaj gjatë intervistës.