Apple sjell komunikimet satelitore në iPhone 13

Apple mund të jetë partner me Globalstar për të sjellë lidhjen e komunikimit satelitor në modelet e ardhshme të iPhone 13, sipas një njoftimi nga analisti i Apple, Ming-Chi Kuo.

Çfarë ndodhi: Një version i personalizuar i çipit bazë të Qualcomm X60 që pritet të përdorë Apple në iPhone 13 do të mbështesë komunikimet satelitore të orbitës së ulët (LEO).

Përdoruesit e iPhone 13 do të jenë në gjendje të përdorin drejtpërdrejt shërbimet e komunikimit satelitor të Globalstar në pajisjet e tyre nëse Apple partnerizohet me ofruesin e shërbimit të komunikimit satelitor LEO, tha Kuo, sipas raportit.

Apple mund të përdorë gjithashtu veçorinë e komunikimit satelitor në kufjet e saj të ardhshme Apple AR dhe Apple Car.

Pse ka rëndësi: Apple pritet të lançojë serinë e re të iPhone 13 në shtator.

Karakteristika e lidhjes së komunikimit satelitor do ta bëjë iPhone 13 më tërheqës për konsumatorët pasi do t’u mundësojë atyre të bëjnë thirrje dhe të dërgojnë mesazhe në zona që nuk kanë mbulim standard 4G ose 5G.

IPhone 12, i lançuar vitin e kaluar, është smartphone i parë i Apple i pajisur me 5G.

Aksionet e Apple u mbyllën 0.7% më të larta në tregtimin e së Premtes në 148.60 dollarë, ndërsa aksionet e Globalstar u mbyllën 5.9% më të larta në 1.43 dollarë.

/businessinsider

Artikulli paraprak5 mënyra se si suksesi juaj në karrierë varet nga komunikimi efektiv
Artikulli tjetërGoogle së shpejti me versionin e errët