Aeroporti i Stambollit dhe THY në krye të Evropës për nga numri i fluturimeve

Sipas Agjencisë Evropiane të Sigurisë së Trafikut Ajror (EUROCONTROL), Aeroporti i Stambollit dhe kompania e Linjave Ajrore Turke (Turkish Airlines – THY) kryesuan në Evropë edhe gjatë javës së tretë të janarit.

Sipas Agjencisë Evropiane të Sigurisë së Trafikut Ajror (EUROCONTROL), Aeroporti i Stambollit dhe kompania e Linjave Ajrore Turke (Turkish Airlines – THY) kryesuan në Evropë edhe gjatë javës së tretë të janarit.

EUROCONTROL publikoi raportin e tij të trafikut të fluturimit nga 18 janar deri më 24 janar.

Sipas raportit THY i kaloi konkurrentët e saj evropianë javën e kaluar me një mesatare prej 596 fluturimesh ditore.

Ndërkaq “Pegasus Airlines” u rendit i 5-ti në listë me një mesatare prej 247 fluturimesh ditore.

Në të njëjtin raport, Aeroporti i Stambollit, porta e Turqisë në botë, renditet i pari midis aeroporteve në Evropë me një numër mesatar prej 484 fluturimesh ditore brenda javës gjatë periudhës 18-24 janar.

Aeroporti i Stambollit arriti fluturimin e tij më të lartë të bazuar në javë të premten (22 janar) me 564 fluturime.

Aeroporti i Stambollit u pasua nga aeroporti i Parisit Charles De Gaulle, aeroporti Schiphol i Amsterdamit dhe aeroporti i Frankfurtit.

Në postimin e bërë në llogarinë në media sociale të Aeroportit të Stambollit thuhet: “Ne jemi të parët në Evropë. Sipas të dhënave të EUROCONTROL për periudhën 18-24 janar, ne ishim aeroporti me më së shumti fluturime. Ju urojmë shumë fluturime të shëndetshme dhe të sigurta”.

Artikulli paraprakiPhone u shit si kurrë më parë: Ata e hoqën Samsung-un nga froni në fund të vitit
Artikulli tjetërPse idetë e mira dështojnë nganjëherë, 8 këshilla