Shfletuesi i uebit Firefox humbi pothuajse 50 milionë përdorues në një kohë të shkurtër

Sipas raportit të Firefox, përdoruesit aktivë mujorë të klientit desktop të Firefox në fund të vitit 2018 ishin rreth 244 milionë. Ky numër ra në 198 milionë përdorues në tremujorin e dytë të 2021.

Edhe pse Firefox i Mozilla mbetet një konkurrent i Google Chrome, shfletuesi i internetit ka humbur mbi 46 milionë përdorues në tre vjet.

Shumë përdorues të Firefox -it janë larguar nga shfletuesi i internetit sepse Mozilla ka lëshuar një rishikim të ndërfaqes së përdoruesit Firefox 89 që ka ndryshuar dukshëm pamjen e shfletuesit. Firefox mbetet konkurrenti më i afërt me Google Chrome, por një reduktim i ndjeshëm i numrit të përdoruesve kërcënon ta ndryshojë atë.

Në vitin 2008, Firefox ishte përgjegjës për 30% të të gjithë përdorimit të shfletuesit, dhe Internet Explorer përbënte rreth 60%. Sot, Google Chrome përbën 65% të përdoruesve të internetit, ndërsa Firefox dhe Edge kanë rreth 3%. Me trafik dukshëm më pak se Google Chrome, Mozilla Firefox mund të jetë në kërkim të përgjigjeve pse kaq shumë përdorues janë larguar, si dhe si t’i rikthejë ato.

Mozilla lançoi Firefox -in në vitin 2002 dhe menjëherë fitoi popullaritet, megjithatë vitet e fundit, ai popullaritet ka rënë në mënyrë dramatike. /Telegrafi/

Artikulli paraprakVlerat që karakterizojnë kompanitë dhe 14 parimet që udhëheqin Amazon
Artikulli tjetërKërkimi i punonjësve është kthyer sërish në një biznes fitimprurës