Samsung zbulon S10 dhe Note 10 Lite

Ndërsa telefonat e menqur bëhen gjithnjë e më të mirë, ditët për të pasur nevojë për specifikimet më të mira po shtohen, siç dëshmohet nga telefonat si seria Moto G dhe Pixel 3a. Samsung duket se është e vetëdijshme për këtë, pasi sot zbuloi Galaxy S10 dhe Note 10 Lite.

Këto telefona bëjnë kompromise të vogla në specifikimet për të arritur në një pike ku çmimi është më i ulët. Në pamje të parë, specifikimet aktuale nuk duken aq larg një produkti kryesor, veçanërisht për S10 Lite. Të dy telefonat kanë ekrane FHD AMOLED me 6.7 inç, RAM 6/8 GB dhe memorie të brendshme 128 GB. Ata përmbajnë bateri pasive 4500 mAh me mbështetje për karikim 25W. Dhe ata të dy kanë kamera me pamje të përparme.

Ngjashmëritë mbarojnë këtu sidoqoftë.Çuditërisht, ndërsa S10 Lite po përdor Snapdragon 855 akoma aktuale, Samsung zgjodhi një çip të vjetër Exynos 9810. Dhe megjithëse të dy kanë një gungë kamerash drejtkëndëshe në pjesën e pasme, kamerat ndryshojnë mjaft. S10 ka një kamerë parësore 48MP F2, një 12MP F2.2 Ultra të gjerë dhe një Makro 5MP. Note 10 Lite, nga ana tjetër, ka një aparat fotografik parësor 12MP F1.7, 12MP F2.2 Ultra të gjerë dhe një telefoto 12MP F2.4.

Përveç S-Pen të dukshëm, Note 10 Lite ka një avantazh tjetër të madh sesa S10 Lite (dhe madje edhe nga Note 10 të zhvilluar plotësisht): ai vjen me kufje.

Fatkeqësisht, do të duhet të prisni një kohë për t’i marrë në duart tuaja: telefonat nuk do të lëshohen deri në fund të çerekut të parë të vitit. Samsung nuk ka zbuluar ende çmimet për SH.B.A.-në, por GSMArena zbulon çmimet për Europen si 599 € për Note 10 Lite dhe 649 € për S10 Lite. Me ato çmime, deri në kohën kur telefonat do të lëshohen, duket se ju ndoshta mund të bëni një marrëveshje më të mirë duke blerë vetëm një premium të vjetër S10 ose Note 10, por është akoma bukur të shihni se Samsung po kërkon të sjellë disa tipare kryesore për telefona më të përballueshëm. /thenextweb/

Artikulli paraprakKonsumatorët kosovarë kërkojnë cilësi më të mirë në prodhimet ushqimore vendase
Artikulli tjetërA mund ta ushqejmë botën?