Nokia vjen me gjashtë telefona të rinj, seritë: X, G dhe C

Prodhuesi finlandez i telefonave të mençur zyrtarisht ka prezantuar tri seri pajisjesh të cilat, siç është pritur, ofrohen me çmime shumë të arsyeshme. Modeli më i shtrenjtë do të kushtojë diç më pak se 300 euro.

Nokia ka prezantuar një seri të re pajisjesh të telefonave. Gjithsej janë prezantuar gjashtë telefonë duke filluar me Nokia C10 dhe Nokia C20, pajisje ‘themelore’ Android Go që varen nga procesorët Unisoc dhe vijnë me një RAM modest 1 ose 2 GB, shkruan portali kroat tportal.hr.

Nokia C10 i Nokia C20

Nokia C10, Burimi: Nokia

Nokia C10 dhe Nokia C20 vijnë me ekrane 6.5 inç HD +, kamera selfie 5 megapiksel, një bateri të zëvendësueshme 3000 mAh dhe, natyrisht, një fole kufjesh 3.5 mm. Nokia C20 vjen në opsione me 1 ose 2 GB RAM, ndërsa C10 ka vetëm një mundësi prej 1 GB RAM. Të dy pajisjet përdorin versionin Go të Android 11 dhe vijnë me një garanci dy-vjeçare të softuerit që përfshin katër përmirësime të sigurisë në vit. Kur bëhet fjalë për biometrinë, kemi të bëjmë me një aparat fotografik selfie që zhbllokon telefonin – përmes fytyrës tuaj.

Nokia C20, Burimi: Nokia

Çmimi i pajiseve korrespondon me specifikimet e tyre. Për modelin C20 kërkohet pagesa prej 98 eurosh ndërsa C10 ndoshta do të jetë pak më e lirë. Të dyja pajisjet do të jenë në dispozicion nga muaji qershor i vitit 2021.

 

Nokia G10 dhe  Nokia G20

Nokia G10 dhe G20 jane më pak luksoze dhe vijnë me specifika pak më të mira. Modeli G10 ka një ekran 6.5 inç HD + dhe një fole të kamerës në formë V. Ai përdor çipin MediaTek G25 i çiftëzuar me 3 ose 4 GB RAM dhe 32 ose 64 GB kapacitet që mund të zgjerohet deri në 512 GB (duke përdorur një kartë microSD).

Nokia G10, Burimi: Nokia

Moduli i kamerës së pasme përbëhet nga një sensor kryesor 13 MP dhe një sensor me thellësi 2 MP. Kamera selfie ka një sensor 8 MP dhe ofron mundësinë e shkrepjes së portreteve, si dhe mundësinë e shkrepjes gjatë natës. Telefoni mundësohet nga një bateri e madhe 5050 mAH. Telefoni gjithashtu ka një hyrje 3.5 mm, një buton të dedikuar për Google Asistent dhe një sensor të gjurmës së gishtit i vendosur në anën e pajisjes. Ashtu si në rastin e serisë C, seria G ka dy modele. G20 ofron përmirësime themelore të standardeve të vendosura nga C, duke ofruar një çip më të mirë MediaTek G35 të pajisur me 4 GB RAM, ndërsa vëllimi arrin në formën e 64 ose 128 GB memorie të zgjerueshme.

Nokia G20, Burimi: Nokia

Moduli i pasmë ka një sensor me kënd të gjerë kryesor 48 MP, një lente ultra të gjerë 5 MP dhe një sensor makro 2 MP. Mundësohet nga një bateri statike 5,050 mAh.

G10 dhe G20 vijnë të instaluar paraprakisht me Android 11 dhe me garancion dyvjeçar të azhurnimit të programeve që do të paraqiten secilin muaj. Telefonat inteligjentë arrijnë më vonë në muajin prill ndërkohë që çmimet për këto dy modele janë  131 euro për G10 dhe 171 euro për G20.

Nokia X10 dhe Nokia X20

Nëse jeni të interesuar për pajisje pak më komplekse, Nokia X10 dhe Nokia X20 ndoshta do të tërheqin më shumë vëmendjen tuaj. Të dy pajisjet nën kapakun e tyre  kanë një Snapdragon 480 me mbështetje për 5G, 6 ose 8 GB RAM, 128 GB memorie të zgjerueshme, si dhe një ekran të madh 6.67-inç FHD + 60 Hz. Të dy pajisjet operojnë me nga një bateri 4470 mAh.

Nokia X10, Burimi: Nokia

 

Seria X ka dy konfigurime të kamerës. X10 vjen me një sensor kryesor 48 MP, një sensor ultra të gjerë 5 MP dhe një sensor makro 2 MP. Nokia X20 vjen me një sensor kryesor më të fuqishëm 64 MP, një lente me kënd ultra të gjerë 5 MP dhe një lente makro 2 MP. X10 ka një kamerë selfie 8 MP, ndërsa X20 vjen me një sensor pak më të ndjeshëm 32 MP.

Të dy telefonat inteligjentë kanë një çelës të dedikuar për Google Asistent, një sensor të gjurmës së gishtit dhe janë rezistent ndaj ujit dhe pluhurit IP52. Opsionet biometrike përfshijnë zhbllokimin përmes skanimit të e fytyrës.

Nokia X20, Burimi: Nokia

Sa i përket çmimit, Nokia X20 do të jetë në dispozicion me një çmim prej 369 euro, ndërsa Nokia X10 do të jetë në dispozicion me një çmim prej 316 euro. Seria X do të jetë në dispozicion nga muaji Maj i këtij viti.  /kallxo/

Artikulli paraprakQiellgërvishtësi i Londrës do të bëhet blloku më i shtrenjtë i zyrave në Britani
Artikulli tjetërATK inkason 36.2% më shumë borxhe tatimore se në tremujorin e parë të vitit 2020