Mungesa e çipave godet rëndë industrinë e automobilave

Mungesa globale e çipave po vazhdon të shkaktojë probleme në sektorin e automobilave, me disa nga prodhuesit më të mëdhenj të makinave në botë që fajësojnë krizën për rezultatet zhgënjyese financiare këtë javë.

Volkswagen dhe Stellantis thanë të enjten se mungesa e vazhdueshme e çipave mbetet një problem i madh për ta.

“Ishte një tremujor sfidues,” tha CEO i VW Herbert Diess për “Squawk Box Europe” të CNBC.

Markat tona të volumit vuajtën më shumë për shkak të furnizimit me gjysmëpërçues”, tha Diess, duke iu referuar Seat, Skoda dhe Volkswagen.

Në krahasim, Porsche dhe Audi (markat premium të Volkswagen) kanë qenë “mjaft elastike”, tha Diess, duke shtuar se ato kanë dhënë rezultate pozitive.

Pa fund në horizont, mungesa e çipave gjysmëpërçues tani pritet t’i kushtojë industrisë globale të automobilave 210 miliardë dollarë të ardhura në vitin 2021, sipas firmës konsulente AlixPartners.

Nga një këndvështrim gjeografik, Diess konfirmoi se biznesi i VW në Kinë është prekur në mënyrë disproporcionale.

“Kina vuajti vërtet,” tha ai, duke shtuar se VW humbi pjesën e tregut në vend.

Grupi i dha përparësi markave të tij premium në Kinë dhe “kompromisoi” me shitjet në vëllim, tha Diess, duke shtuar se marka VW “vuajti shumë”.

Prodhuesi gjerman i makinave uli perspektivën e tij për dërgesat, zbuti pritjet e shitjeve dhe paralajmëroi ulje të kostove pasi raportoi fitim operativ më të ulët se sa pritej për tremujorin. /BM/

Artikulli paraprakRritet numri i fluturimeve në TM3 2021 krahasuar me TM3 2020
Artikulli tjetërCOP26: Udhëheqësit botërorë premtojnë t’i japin fund shpyllëzimit deri në vitin 2030