Modeli i ri iPhone 14 mund të lasnohet me një ‘ridizajnim i plotë’

Seria më e re e iPhone 13 me shumë vështirësi po gjendet në dyqane, mirëpo ky fakt nuk po i ndalon aspak thashethemet lidhur me modelin e ri që pritet të lansohet vitin e ardhshëm. Sipas Engadget,  Mark Gurman i historikisht i saktë që vjen nga Bloomberg pretendon se iPhone 14 do të përfaqësojë një “ridizajnim të plotë” – i pari që kur iPhone X u lansua në vitin 2017. Përditësimi relativisht modest i iPhone 13 ishte një aluzion se gjëra më të mëdha po vinin, deklaron ai. Gurman ishte i rezervuar lidhur me detajet se çfarë do të përfshinte modeli më i ri, por thashethemet e mëparshme mund të ofrojnë një ide se çfarë të presim.

Më e rëndësishmja, analisti shumë shpesh i saktë Ming-Chi Kuo kohët e fundit pohoi se Apple do të fillonte heqjen e nivelit të ekranit tërësisht në vitin 2022, duke filluar me një iPhone 14 Pro që do të përdorte një kamerë të përparme me vrima sikurse shumë telefona Android. YouTuber-i Jon Prosser gjithashtu pretendoi se kishte interpretime të bazuara në fotot e botës reale të iPhone të ri. Modeli i ri supozohet se do të ngjante me një iPhone 4 me madhësi të madhe me një unazë të jashtme të titanit, një kamera të pasme të ndezur dhe një shasi më të trashë.

Thashethemet e tjera sugjerojnë se Apple mund ta largojë modelin mini iPhone nga formacioni, duke e zëvendësuar atë me një model më të madh ‘të zakonshëm’, si dhe ofertat e zakonshme Pro. Ka pasur ca përshpërima lidhur me Touch ID nën ekran, por nuk është e sigurt nëse kjo do të ishte gati për vitin 2022, nëse do të ishte fare.

Mirëpo, do të duhej t’i merrnim këto raporte me pak kujdes. Pavarësisht se sa të sakta mund të jenë raportet, iPhone-i i ardhshëm është afërsisht një vit larg lansimit. Ende ka një shans që Apple mund të bëjë ndryshime thelbësore para se të bllokohet në modelin i cili do të jetë gati për prodhim. Cilido qoftë rezultati përfundimtar, tema e zakonshme e rrjedhjeve sugjeron që iPhone 14 mund të jetë një rimodelim i rëndësishëm.

Linku: https://www.engadget.com/apple-iphone-14-redesign-leak-152422684.html

Artikulli paraprakViber e tejkalon numrin prej një miliard instalimesh
Artikulli tjetërNorvegjia i thotë lamtumirë veturave me naftë dhe benzinë, nga 2022 do të blejnë vetëm ato elektrike