Financat e Trump-it si biznesmen: si e gjen ikja nga Shtëpia e Bardhë

Tani, punët e ish-presidentit Donald Trump nuk po shkojnë sipas planit. Pasi ai u largua nga Shtëpia e Bardhë dy ditë më parë, mbërritën lajme të këqija financiare.

Të ardhurat e hoteleve më të famshëm të tij ranë vitin e kaluar, kur pandemia COVID-19 goditi rëndë ekonominë, sipas një raporti financiar të lëshuar të mërkurën, ditën e fundit të mandatit të tij.

Hotel Trump International në Uashington fitoi 15.1 milion dollarë në 2020 dhe tre javët e para të 2021, tregon raporti. Kjo është 62.7 përqind më pak se në 2019.

Kjo është e ngjashme me pasuritë e patundshme të Trump në Las Vegas, të ardhurat e të cilit ranë 60.5 përqind në 9.2 milion dhe me kursin e tij të golfit në Florida, Trump National Doral, të ardhurat e të cilit janë 42.7 përqind më të ulëta dhe kapin shumën prej 44.2 milion dollarë.

Një pikë e rrallë e ndritshme është Klubi Mar-a-Lago i Trump në Palm Beach, Florida, ku ai do të jetojë pasi u largua nga Uashingtoni. Të ardhurat e resortit, në të cilat Trump herë pas here priste aleatë politikë dhe zyrtarë të huaj, u rritën me 13 përqind në 24.2 milion dollarë vitin e kaluar.

Raporti i rregullt financiar që Trump u desh të plotësonte ofron një nga njohuritë më të plota në financat e një miliarderi të pasurive të patundshme, i cili vazhdimisht refuzoi të publikonte deklaratat e tij tatimore, pavarësisht nga praktika e zakonshme e presidentëve të mëparshëm.

Raporti prej 79 faqesh detajon detajet e interesit të tij në kompani për sa para ka marrë si anëtar i Sportit të Aktorëve të Ekranit, një shoqatë e punëtorëve dhe interpretuesve të filmave dhe televizioneve. Ai gjithashtu përfshin dhuratat që Trump mori si president, duke përfshirë një rrip kampionati $ 650 Ultimate Fight që ai mori nga Colby Covington, një luftëtar dhe mbështetës i Trump.

Raportet përfshijnë gjithashtu angazhime nga kompanitë e Trump, duke përfshirë pesë hua, secila me vlerë të paktën 50 milion dollarë. Shumica e tyre pritet në katër vitet e ardhshme për mbledhje. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakBota në vitin 2021
Artikulli tjetërProdhohet bateria e makinës që mund të karikohet për 5 minuta