Evenimenti i iPhone 13 i Apple: Tetë prezantimet më të reja të vitit 2021

Ditën e djeshme, Apple e ka përfunduar evenimentin e saj “California Streaming” duke lansuar shumë produkte të reja, përfshirë formacionin e telefonave inteligjentë iPhone 13Apple Watches me një ekran më të madh si dhe me serinë e re te iPad-ve.

iPhone 13. Foto: Apple

Iphone 13 ka një dizajn familjar me një notch më të vogël

IPhone 13 i ri dhe iPhone 13 Mini i Apple duken shumë të ngjashëm me iPhone 12 por kanë një nivel më të vogël dhe një koleksion diagonal të kamerës. Ata janë të pajisur me çipin e ri A15 Bionic dhe kanë një sistem të përmirësuar të kamerës së dyfishtë në anën e pasme. Apple gjithashtu premton jetëgjatësi më të madhe të baterisë sesa iPhone 12.

iPhone 13 Pro. Foto: Apple

Iphone 13 Pro vjen me një ekran më të madh 

IPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max duken të ngjashëm me paraardhësit e tyre, me një brez çeliku inox në anët dhe një përfundim mat në anën e pasme. Mirëpo ndryshimi i madh qëndron tek ekrani – iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max e suportojnë teknologjinë adaptive të shkallës së azhurnimit ProMotion të Apple që arrin në 120Hz. Ata gjithashtu kanë një sistem të ri kamerash dhe një çip A15 Bionic. Ashtu sikurse iPhone 13, Apple gjithashtu premton jetëgjatësi të përmirësuar të baterisë nga seria iPhone 12.

Dy karakteristika kryesore të reja të kamerës që vijnë në formacionin e iPhone 13 janë Modaliteti kinematografik, i cili aplikon një turbullim të stilit të portretit në sfond, dhe diçka që Apple e quan stile fotografike, e cila ju lejon të zgjidhni stile të ndryshme para se të bëni një fotografi.

Seria e 7 e Apple Watch . Foto: Apple

Seria Apple Watch 7 ka një dizajn të ri dhe ekrane më të mëdhenj

Seria Apple Watch 7 vjen në dy madhësi më të mëdha të ekranit – 41 mm dhe 45 mm – me një dizajn pak të ndryshuar. Disa elementë të UI janë përditësuar për të akomoduar më mirë ekranin më të madh, duke përfshirë shfaqjen e një tastiere të plotë herë pas here.

Apple njoftoi për disa përditësime që vijnë në Fitness Plus, shërbimi i saj i stërvitjes. Apple ka shtuar edhe stërvitje Pilates, meditime përmes instrukcioneve dhe stërvitje të frymëzuara nga sportet dimërore në shërbim më vonë këtë muaj. Stërvitjet në grup, që vijnë më vonë këtë vjeshtë, do t’ju lejojnë të stërviteni me miqtë tuaj. Dhe shërbimi po zgjerohet në më shumë vende, gjithashtu më vonë këtë vjeshtë.

iPad Mini i ri. Foto: Apple

Ipad-i i ri i Apple vjen me një ekran më të madh dhe me një dizajn të ri

IPad Mini i ri i Apple ka një dizajn krejt të ri që i ngjan iPad Air që u lansua në vitin 2020. Seria Mini e re ka një ekran 8.3 inç, një sensor Touch ID në butonin e energjisë, një port USB-C, një kamerë 12MP front ultrawide që mbështet teknologjinë Apple Stage Center dhe opsionin e lidhjes 5G. Ai gjithashtu suporton brezin e dytë Apple Pencil, i cili mund të lidhet magnetikisht me anën e tabletës.

Gjenerata e nëntë e Apple iPad. Foto: Apple

Apple njoftoi një iPad të ri të gjeneratës së nëntë me një çip A13 Bionic. Ai gjithashtu ka një kamerë të përparme ultra të gjerë 12MP.

Foto: Chaim Gartenberg

IOS, IPADOS 15, DHE WATCHOS 8 do të jenë të disponueshme në 20 Shtator

Përditësimet e tjera kryesore të softuerit për tabletët e telefonave të Apple – iOS 15, iPadOS 15 dhe WatchOS 8 – do të jenë të disponueshme në 20 shtator. /kallxo/

Artikulli paraprakGoogle ka plane ambicioze
Artikulli tjetërStatistikat e Lindjeve, Vdekjeve, Kurorëzimeve dhe Shkurorëzimeve, Korrik 2021