Nëse jeni të pasigurt nëse ka mënyrë “të duhur” për ta mbushur telefonin – apo nëse kur e mbushni për kohë të gjatë, apo shumë shpesh ose shumë shpejt mund ta dëmtojë baterinë – nuk jeni të vetmit. Unë jam një shkrimtar i vjetër në “Wirecutter” dhe kam shkruar rreth...
Facebook, YouTube, Twitter, për herë të parë do t’i nënshtrohen rregullave të BE-së për transmetimin e gjuhës së urrejtjes dhe përmbajtjes së dëmshme nën udhëzimet e Komisionit Evropian të njoftuar të enjten. Ndryshimet në Direktivën e Shërbimeve të Mediave Audiovizive të miratuara në vitin 2018 erdhën pjesërisht nga lobimi nga...
iPhonet e rinj mund të shërbejnë edhe si çelësa për automjetin tuaj. Apple bëri me dije përmes një konference vjetore veçoritë e reja të smartfonëve. Sipas kompanisë sistemi i ri CarPlay do të jetë në dispozicion në 97 për qind të veturave të reja. Fillimisht iPhone-t do të përdoren si...
Për herë të parë në disa vite, Japonia ka superkompjuterin më të shpejtë në botë dhe po përdoret për të studiuar përhapjen dhe trajtimin e koronavirusit. Fugaku, i cili u zhvillua nga Fujitsu dhe instituti i kërkimit të qeverisë Riken, u rendit i pari në listën Top500 të superkompjuterëve globalë,...
Apple ka njoftuar se do të nxjerrë versionin e ri të sistemit operativ për iPhone, atë IOS 14. Sipas kompanisë amerikane, IOS 14 do të jetë në dispozicion në vjeshtë për përdoruesit e iPhone. Përdoruesit, që duan ta kenë më herët në aparatin e tyre celular versionin e ri të sistemit operativ,...
Të gjitha ata që përdorin rrjetin social WhatsApp tani mund të skedolojnë mesazhe. Kjo ju vjen në ndihmë për një mesazh që doni ta dërgojmë pas disa ditësh, dhe në këtë mënyrë nuk harroni. Ndiqni këto hapa për të ditur si të planifikoni mesazhet në WhatsApp për versionin Android: 1- Shkoni te...
Prodhuesi britanik dëshironte të sillte një dozë luksoze në SUV-të klasike me këtë model. Range Rover fillestar debutoi më 17 qershor 1970, së pari në një version me dy dyer. Ideja ishte që t’u ofronte klientëve, përveç SUV klasik Land Rover, i quajtur më vonë Defender, i destinuar për operim në...
Numri i ATM Bitcoin në mbarë botën u rrit me 150% në 2 vitet e fundit sipas të dhënave të kompanisë norvegjeze të shërbimeve financiare AksjeBloggen. Që nga prezantimi i ATM-së së parë në 2013-ën, rreth 8 mijë makineri tashmë janë instaluar në 75 vende të botës, duke treguar një rritje të...
Një kompani teknologjike kineze do të përdorë helikopterët e saj të telekomanduar për të shpërndarë mallra në shtëpitë e banorëve të ndryshëm. Dronët do të mbajnë deri në 150 kilogramë dhe do të transportojnë mallra në zonat e thella malore. Mega-dronët do të kenë për detyrë të transportojnë produkte në qytetin...
Twitter ka riforcuar rregullat për të luftuar kundër dezinformimit mbi pandeminë, duke zgjeruar llojet e mesazheve sinjalizuese për përdoruesit potencialisht mashtrues ose të diskutueshëm. Rrjetet sociale rivalizojnë përpjekjet për të kundërshtuar valën e lajmeve të rreme, teorive të komplotit, zërave dhe shërimet e rreme që pushtuan faqet e internetit për...
Anipots