Rimëkëmbja ekonomike globale nga kriza e shkaktuar nga pandemia e virusit koronar mund të zgjasë deri në pesë vjet, tha kryekonomistja e Bankës Botërore Carmen Reinhart. “Ndoshta do të ketë një rikuperim të shpejtë kur të hiqen të gjitha masat kufizuese në lidhje me mbylljen, por do të duhen pesë...
Në tregun e Kosovës operojnë 725 kompani nga shteti i Turqisë, me një kapital prej rreth 1.2 miliard euro, tregojnë të dhënat zyrtare të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë në Qeverinë e Kosovës. Këto kompani veprimtarinë e tyre e zhvillojnë në fushën e energjisë, telekomunikacionit, sistemit bankar, arsimit, tekstilit dhe...
KE kërkon që të rriten përgjegjësitë dhe angazhimet lidhur me përmbajtjen në median sociale të kompanive si Facebook dhe Twitter Berlin Për të siguruar "konkurencën e drejtë" Bashkimi Evropian po përgatit rregulla më të rrepta kundër kompanive të mëdha të teknologjisë, transmeton Anadolu Agency (AA). Në artikullin e "Financial Times" thuhet se...
Nëse jeni të pasigurt nëse ka mënyrë “të duhur” për ta mbushur telefonin – apo nëse kur e mbushni për kohë të gjatë, apo shumë shpesh ose shumë shpejt mund ta dëmtojë baterinë – nuk jeni të vetmit. Unë jam një shkrimtar i vjetër në “Wirecutter” dhe kam shkruar rreth...
Pasojat ekonomike të koronavirusit vazhdojnë të ndjehen në qytetin e Nju Jorkut, ku radhët për të marrë ushqime falas, janë ende të gjata sipas organizatës bamirëse “Food Bank”. Kjo organizatë ka shpërndarë 30 milionë pako me ushqime për banorët e Nju Jorkut, tre herë më shumë sesa vitin e...
Ekonomia e Britanisë së Madhe gjatë korrikut u rrit për të tretin muaj radhazi, por ende nuk ka rimarrë vetën nga humbjet e shkaktuara nga pandemia COVID-19. Siç njofton Agjencia Kombëtare e Statistikave, përcjell Telegrafi, zgjerimi që ishte në përputhje me pritjet për një rritje prej 6.7 për qind, pasoi...
Shkëmbimi vjetor tregtar midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, pas normalizimit të njoftuar së fundmi të marrëdhënieve, pritet të arrijë në katër miliardë dollarë shumë shpejt. “Brenda tre deri në pesë vjet, tregtia midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe do të arrijë në katër miliardë dollarë në vit,”...
"Shumica e vendeve në zhvillim, duke përjashtuar Kinën, nuk po shohin ende kthim të pasurisë", thotë drejtoresha e FMN-së, Kristalina Georgieva Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Kristalina Georgieva të martën vonë tha se parashikimet e rimëkëmbjes globale që bëri trupi janë vetëm "të pjesshme dhe të pabarabarta", transmeton Anadolu...
Vendimi i Arabisë Saudite për të ulur çmimet e shitjes në Azi dhe SHBA mbështet trendin e rënies së çmimeve Çmimet e naftës së papërpunuar shënuan sot rënie ndërsa shpërthimi global i koronavirusit të ri (COVID-19) vazhdon të kërcënojë ekonomitë globale duke nxitur më tej shqetësimet e kërkesës, transmeton Anadolu...
Kanadaja dhe Arabia Saudite kanë qenë dy furnizuesit më të mëdhenj të naftës në SHBA duke eksportuar më shumë se 1 milion fuçi nafte në ditë në qershor, bëri të ditur sot Administrata e Informacionit të Energjisë (EIA). Kanadaja mbeti eksportuesi më i madh i produkteve totale të naftës në...
Anipots