Një prej ëndrrave më të mëdha të çdo ndërmarrësi është të arrijë të fitojë sa më shumë para dhe biznesi i tij të jetë një prej bizneseve më të suksesshme në treg. Por problemi për një numër të madh sipërmarrësish fillon gjithashtu në momentin që ata e arrijnë këtë fazë...
Puna nga shtëpia rrit apo zvogëlon stresin? Ja përgjigja shkencore Për disa, po, por jo për të gjithë. A e zvogëlon stresin puna nga shtëpia? Apo e rrit atë? Ka nga ata që janë të kënaqur dhe e ndjejnë vetën shumë produktivë dhe ata që e kanë të vështirë të...
Koordinimi është shumë i rëndësishëm kur vjen puna te emailet e marketingut. Me përqindjen e klikimeve të ulëta 2 përqind për disa industri, njëra prej mënyrave më të mira për të përmirësuar rezultatet është duke planifikuar emailet tuaja dhe të dini se sa shpesh t’i dërgoni ato. Sipas disa raportimeve,...
Dëshironi të bëheni sipërmarrës të suksesshëm? Duhet të mësoni nga ata që ia kanë dalë, që nga kursimet tek investimet e zgjuara, ja çfarë duhet të kini parasysh. Nëse dëshironi të jeni më të mirë, duhet të mësoni nga më të mirët. Njerëzit e suksesshëm duhet shpesh të shohin nga...
Të gjesh motivimin mund të jetë e vështirë në këto kohë, mbi të gjitha nëse punoni nga shtëpia. Nëse ndieni se këtë vit, karriera juaj ka qëndruar në vendnumëro, nuk është shumë vonë për të ndryshuar. “Shumë njerëz janë të shqetësuar sepse, duke mos punuar në zyrë, nuk ndërveprojnë dhe...
Sa herë që kapim telefonat ose laptopët tanë, ne mund të ndihemi se përmbajtjet e shumta po na mbysin. Si ndodh kjo? Kërkoni në Google termet si “si të’’, “çfarë është’’ ose “marketing në media sociale’’, dhe shikoni se si ekrani juaj vërshon nga listat nga një shumëllojshmëri burimesh. Përderisa...
Ndoshta ju e shihni rolin tuaj në punë të pakëndshëm ose stresues, ose mbase shefi ose bashkëpunëtori juaj është një makth total… Pra, nëse nuk jeni akoma afër asaj pune që keni ëndërruar por doni të përmirësoni përvojën tuaj në vendin e punës, këtu janë 6 mënyra për të qenë...
Shkaktarët më të mëdhenj të shpërqendrimeve në punë Të gjithëve do të pëlqente më shumë të punonim në zyrë, pa bashkëpunëtorë të zhurmshëm, pasi ata që flasin më shumë janë ndër rreziqet më të mëdha në procesin e punës. Ky është përfundimi i një studimi të ri të Future Workplace....
Jeta e një ndërrmarrësi është e mbushur plot me rreziqe. Madje herë pas here pushtohet edhe nga frika e dështimit. Stepeni nga marrja e vendimeve të gabuara apo humbja e diçkaje për të cilën keni punuar fort. Sidoqoftë ju do të përshtateni me këtë pjesë dhe me siguri do...
Asnjë libër mbi sipërmarrjen nuk mund të jetë kurrë aq efektiv sa mësimi në praktikë. Në këtë artikull do të sjellim 7 mësime që çdo themelues duhet të marrë nga rrugëtimi i Steve Jobs. Steve Jobs nuk ishte inxhinier apo dizajner. Por, ai ishte një nga përdoruesit më madhështor të...
Anipots