Ministrja e Tregtisë, Ruhsar Pekcan, deklaroi të martën se Turqia e mbylli vitin 2020 me një rekord historik në eksporte dhe se ky është një sukses i eksportuesve turq. Duke cituar të dhëna paraprake, Pekcan tha se eksportet e Turqisë arritën në 169,5 miliardë dollarë në vitin 2020. “Me 17,8 miliardë...
Tensionet midis Teheranit dhe Seulit janë përshkallëzuar pasi Trupat e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) të hënën sekuestruan një anije naftëmbajtëse me flamur të Koresë së Jugut në Gjirin Persik Koreja e Jugut ka ngrirë mbi 9 miliardë dollarë të fondeve iraniane për shkak të sanksioneve të Shteteve të...
Hakan Bucak, Drejtori i Përgjithshëm i “Mars Investment”, i cili menaxhon investimet dhe shitjet ndërkombëtare të projekteve të patundshmërive, tha se Turqia është bërë tërheqëse për pothuajse të gjitha vendet në botë. Deri më sot në Turqi, 184 qytetarë të vendeve të ndryshme kanë blerë pasuri të patundshme. Hakan Bucak, Drejtori...
Me 626 fluturime në ditë, «Turkish Airlines» renditet e dyta në Evropë në mesin e kompanive që kanë bërë më shumë fluturime në vitin 2020, sipas raportit vjetor të Eurocontrol. Sipas të dhënave të Organizatës Evropiane për Sigurinë e Trafikut Ajror (Eurocontrol) «Turkish Airlines» (THY) është kompania e dytë që realizon më...
Mediat ndërkombëtare kanë hedhur dyshimet së fundmi se lideri dhe themeluesi i gjigandit Alibaba, Jack Ma është zhdukur. Ma, i cili është deri më tani personi më i pasur në Kinë prej dy muajsh nuk është parë në publik. Nga ana tjetër, biznesmeni është zëvendësuar si anëtar jurie në...
Okyay tha se nënshkrimi i marrëveshjes së tregtisë së lirë me Turqinë menjëherë pas nënshkrimit të marrëveshjes me BE-në, është një gjest që tregon forcën e marrëdhënieve tregtare midis dy vendeve Stamboll Kreu i Këshillit të Biznesit Turqi-Mbretëri e Bashkuar i Bordit të Marrëdhënieve Ekonomike të Jashtme Turke (DEIK), Osman Okyay,...
Presidenti Erdogan bëri deklaratat pas takimit të kabinetit presidencial. "Marrëveshja e Tregtisë së Lirë me Britaninë do të jetë marrëveshja jonë më e rëndësishme tregtare pas Marrëveshjes së Unionit Doganor," tha Presidenti Recep Tayyip Erdogan. Presidenti Erdogan bëri deklaratat pas takimit të kabinetit presidencial. “Kjo do të jetë marrëveshja jonë më e rëndësishme tregtare pas Marrëveshjes së...
Oppo do të hapë 1.000 vende të reja pune në Turqi, tha ministri i Industrisë dhe Teknologjisë Stamboll Gjigantët globalë të telefonave të mençur nga Kina dhe Lindja e Largët do të bëjnë investime dhe do të fillojnë prodhimin në Turqi së shpejti, deklaroi ministri turk i Industrisë dhe Teknologjisë, raporton...
Fabrika e prodhimit të karbonatit të litiumit në objektet e minierave Eti të vendosura në Kirka të rrethit Seyitgazi të Eskisehirit do të hapet sot me një ceremoni zyrtare. Fabrika e prodhimit të karbonatit të litiumit në objektet e minierave Eti të vendosura në Kirka të rrethit Seyitgazi të Eskisehirit do të hapet sot...
Marrëveshje në Këshillin Europian mbi objektivat e Green Deal – angazhim për të reduktuar brenda vitit 2030 emetimet në atmosferë me të paktën 55%   Pas marrëveshjes për bilancin financiar 2021 – 2027, në natën mes 10 dhe 11 dhjetorit, Këshilli Europian arriti një marrëveshje të re edhe mbi ndotjen dhe...
Anipots