Kalimi i mesazheve nga një pajisje që përdor OS të Google në atë që përdor Apple nuk është shumë elegante, megjithatw, funksionon dhe është shumë e lehtë për tu kryer.Sipas XDA-Developers, nëse keni përdorur sistemin Android deri më tani dhe keni vendosur të kaloni në iPhone, dhe keni një mori...
Një veçori e re premton një përmirësim të privatësisë së Whatsapp, por një hetim vë në dyshim konfidencialitetin aktual.Marrëdhënia midis Facebook-ut dhe privatësisë vazhdon të jetë konfliktuale. Në të njëjtat ditë në të cilat kompania e Zuckerberg njofton bashkëpunimin me Luxottica dhe paraqet syzet Ray-Ban të afta për të...
Gjiganti teknologjik, Apple, ka pranuar se është në dijeni të një telashi i cili po ndal funksionimin e përbashkët të telefonit të ri me orën e kompanisë. Apple ka thënë se po punon në përmirësimin e gabimit.iPhonet e rinj u lansuan të premten. Menjëherë përdoruesit gjetën një problem të...
“Lundro në dixhitalizim” është tema e HUAWEI CONNECT 2021, eventit më të rëndësishëm të vitit.HUAWEI CONNECT 2021, një ndër eventet botërore më të rëndësishme, jo vetëm për Huawei, për të gjithë industrinë globale të TIK-ut, vazhdon aktivitetin e tij prej 5 ditësh. Tema kryesore e këtij viti është “Lundro...
Aplikacioni WhatsApp së shpejti pritet të ndalojë së punuari në miliona telefona të vjetër.Prandaj përdoruesit e prekur do të duhet të përditësojnë softuerin e tyre ose të blejnë një telefon të ri.Afati i fundit për përditësimin është data 1 nëntori, pas së cilës pika WhatsApp do të pushojë së...
Google ka bërë të ditur se extensions e shfletuesit të saj Chrome të shkruara sipas specifikimit të vjetëruar Manifest V2 do të pushojnë së funksionuari në janar të 2023, duke çaktivizuar disa add-ons siç janë bllokuesit e reklamave.Manifest V3, pohon Google, adreson shumë nga çështjet e sigurisë me kuadrin...
Seria më e re e iPhone 13 me shumë vështirësi po gjendet në dyqane, mirëpo ky fakt nuk po i ndalon aspak thashethemet lidhur me modelin e ri që pritet të lansohet vitin e ardhshëm. Sipas Engadget,  Mark Gurman i historikisht i saktë që vjen nga Bloomberg pretendon se...
Kur ju shkon mendja për aplikacionet e mesazheve, janë aplikacionet, të tilla sikurse WhatsApp, Facebook Messenger, si dhe ndonjë nga 47 përpjekjet tjera të Google, që ka të ngjarë t’iu kujtohen në atë moment. Mirëpo, sado që ato shërbime mund të jenë të zakonshme, ato nuk janë opsionet e...
Bashkimi Europian propozoi rregulla të reja të enjten që do t’i bëjnë portat USB-C standarde në të gjithë pajisjet si telefonat inteligjentë, tabletët, kamerat, speaker-at portativë dhe sistemet e lojërave të dorës.Ky veprim është një pengesë për Apple, e cila përdor portën e vet “Lightning” në iPhone. Ndërsa rregullat...
Megjithë përmirësimet e shumta, sistemi më i fundit operativ nga Apple nuk ofroi funksionet e e njoftuara më parë të SharePlay dhe Universal Control.Më në fund pamë ardhjen e sistemeve operative iOS 15 dhe iPadOS 15, por ende nuk morëm gjithçka që Apple premtoi gjatë wwDC të këtij viti....